Zero waste — na czym polega i jak wprowadzić je w życie

14 stycznia 2021 Comment off

5/5 - (1)

Zero waste opiera się na eliminowaniu wszystkich zbędnych odpadów z otoczenia. Ta niezaprzeczalna moda dla wielu z nas stała się sposobem codziennego działania, a nie tylko mijającym trendem. Jakich jest pięć podstawowych zasad zero waste i czego one dotyczą? Jak w prosty sposób wprowadzić je do swojej codzienności? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Zero waste — pięć razy „R”

Zaczynając swoją drogę z zero waste, to jest „życiem bez śmieci”, na początku na pewno będzie Ci trudno dostosować się do zmian w sposobie robienia zakupów, gotowania czy spędzania wolnego czasu. Pierwszym krokiem do zmiany w Twoim życiu niech będzie zapoznanie się z pięcioma zasadami tej idei.

Po pierwsze — odmawiaj (Refuse)

Spróbuj wyrobić sobie nawyk odmawiania. Mowa tutaj o wszystkich zbędnych odpadach w Twoim życiu, które najczęściej trafiają do kosza szybciej niż znalazły się w Twoich rękach.

  • Nie bierz ulotek rozdawanych na ulicy.
  • Na zakupy zawsze zabieraj swoją ekologiczną torbę z wytrzymałego materiału.
  • Nie korzystaj z tak zwanych zrywek, czyli jednorazowych woreczków foliowych.
  • Warzywa i owoce pakuj do opakowań ekologicznych wielokrotnego użytku.

Po drugie — ograniczaj (Reduce)

Kolejny punkt dotyczy niekupowania rzeczy, które są zbędne w Twoim życiu. Wybieraj tylko takie produkty, których aktualnie potrzebujesz. Odnosi się także do zakupów spożywczych. Rób je z listą, na której dokładnie zapiszesz, z jakich produktów będziesz korzystać w ciągu tygodnia. Dzięki temu nie kupisz ich zbyt dużo i w konsekwencji nie wyrzucisz, jeśli uległyby zepsuciu.

Przeczytaj również:  Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Po trzecie — używaj ponownie (Reuse)

Postaraj się znaleźć wszystkie jednorazowe przedmioty w swoim otoczeniu i systematycznie zamieniać je na takie, których można użyć wiele razy. O jakich rzeczach mowa?

  • Jednorazowe maszynki do golenia — zamień na wielorazowe lub zdecyduj się na zakup dobrej jakości depilatora.
  • Plastikowe sztućce — zacznij nosić ze sobą własny zestaw sztućców i nie korzystaj z tych jednorazowych.
  • Sypkie produkty (ryż, kasza, orzechy, soczewica) — zrezygnuj z kupowania tego rodzaju żywności pakowanej w plastikowe woreczki i pudełka. Znajdź zaufane miejsce, które sprzedaje takie produkty na wagę i pakuj je do swoich słoiczków lub papierowych opakowań.

Po czwarte — segreguj i przetwarzaj (Recycle)

Segregowanie i przetwarzanie odnosi się do przedmiotów, które niezbyt Ci się podobają lub które planujesz wyrzucić. Zastanów się, czy nie można ich w kreatywny sposób zmienić. Podpytaj także rodzinę i znajomych, czy nie potrzebują pustych słoików, starego fotela czy lekko zniszczonej kanapy albo wystaw takie rzeczy na sprzedaż.

Przeczytaj również:  Czy celofan jest biodegradowalny?

Po piąte — kompostuj (Rot)

Odpady organiczne, takie jak skorupki jajek czy obierki z warzyw i owoców, najczęściej trafiają do kosza na śmieci. Jednak niewielu z nas wie, że są doskonałym materiałem do wykorzystania powtórnego. Znajdź w domu miejsce na niewielki kompostownik, wrzucaj do niego odpadki organiczne i wykorzystuj chociażby do późniejszego nawożenia ziemi w ogrodzie.

Podsumowanie

Życie w zgodzie z zasadami zero waste tylko z początku może wydawać się skomplikowane. Jednak gdy po kilku tygodniach bez zastanawiania się zaczniesz pakować bawełnianą siatkę na zakupy, a skorupki od jajek wrzucisz do kompostownika, zdasz sobie sprawę, jak wiele już zrobiłeś (i nadal robisz) dla dobra naszej planety.