14 stycznia 2021 0 Comments

Zero waste opiera się na eliminowaniu wszystkich zbędnych odpadów z otoczenia. Ta niezaprzeczalna moda dla wielu z nas stała się sposobem codziennego działania, a nie tylko mijającym trendem. Jakich jest pięć podstawowych zasad zero waste i czego one dotyczą? Jak w prosty sposób wprowadzić je do swojej codzienności? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Zero waste — pięć razy „R”

Zaczynając swoją drogę z zero waste, to jest „życiem bez śmieci”, na początku na pewno będzie Ci trudno dostosować się do zmian w sposobie robienia zakupów, gotowania czy spędzania wolnego czasu. Pierwszym krokiem do zmiany w Twoim życiu niech będzie zapoznanie się z pięcioma zasadami tej idei.

Po pierwsze — odmawiaj (Refuse)

Spróbuj wyrobić sobie nawyk odmawiania. Mowa tutaj o wszystkich zbędnych odpadach w Twoim życiu, które najczęściej trafiają do kosza szybciej niż znalazły się w Twoich rękach.

  • Nie bierz ulotek rozdawanych na ulicy.
  • Na zakupy zawsze zabieraj swoją ekologiczną torbę z wytrzymałego materiału.
  • Nie korzystaj z tak zwanych zrywek, czyli jednorazowych woreczków foliowych.
  • Warzywa i owoce pakuj do opakowań ekologicznych wielokrotnego użytku.

Po drugie — ograniczaj (Reduce)

Kolejny punkt dotyczy niekupowania rzeczy, które są zbędne w Twoim życiu. Wybieraj tylko takie produkty, których aktualnie potrzebujesz. Odnosi się także do zakupów spożywczych. Rób je z listą, na której dokładnie zapiszesz, z jakich produktów będziesz korzystać w ciągu tygodnia. Dzięki temu nie kupisz ich zbyt dużo i w konsekwencji nie wyrzucisz, jeśli uległyby zepsuciu.

Po trzecie — używaj ponownie (Reuse)

Postaraj się znaleźć wszystkie jednorazowe przedmioty w swoim otoczeniu i systematycznie zamieniać je na takie, których można użyć wiele razy. O jakich rzeczach mowa?

  • Jednorazowe maszynki do golenia — zamień na wielorazowe lub zdecyduj się na zakup dobrej jakości depilatora.
  • Plastikowe sztućce — zacznij nosić ze sobą własny zestaw sztućców i nie korzystaj z tych jednorazowych.
  • Sypkie produkty (ryż, kasza, orzechy, soczewica) — zrezygnuj z kupowania tego rodzaju żywności pakowanej w plastikowe woreczki i pudełka. Znajdź zaufane miejsce, które sprzedaje takie produkty na wagę i pakuj je do swoich słoiczków lub papierowych opakowań.

Po czwarte — segreguj i przetwarzaj (Recycle)

Segregowanie i przetwarzanie odnosi się do przedmiotów, które niezbyt Ci się podobają lub które planujesz wyrzucić. Zastanów się, czy nie można ich w kreatywny sposób zmienić. Podpytaj także rodzinę i znajomych, czy nie potrzebują pustych słoików, starego fotela czy lekko zniszczonej kanapy albo wystaw takie rzeczy na sprzedaż.

Po piąte — kompostuj (Rot)

Odpady organiczne, takie jak skorupki jajek czy obierki z warzyw i owoców, najczęściej trafiają do kosza na śmieci. Jednak niewielu z nas wie, że są doskonałym materiałem do wykorzystania powtórnego. Znajdź w domu miejsce na niewielki kompostownik, wrzucaj do niego odpadki organiczne i wykorzystuj chociażby do późniejszego nawożenia ziemi w ogrodzie.

Podsumowanie

Życie w zgodzie z zasadami zero waste tylko z początku może wydawać się skomplikowane. Jednak gdy po kilku tygodniach bez zastanawiania się zaczniesz pakować bawełnianą siatkę na zakupy, a skorupki od jajek wrzucisz do kompostownika, zdasz sobie sprawę, jak wiele już zrobiłeś (i nadal robisz) dla dobra naszej planety.

 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *