W jaki sposób przechowywać żywność w lodówce?
7 maja 2020 0 KomentarzyNasi przodkowie, którzy żywili się prawie wyłącznie świeżym jedzeniem, oddaliby wiele za możliwość korzystania z lodówki. Dzięki niej możemy przechowywać dłużej produkty, które w temperaturze pokojowej szybko uległyby zepsuciu lub straciły swoje właściwości odżywcze. Lodówka składa się z kilku części, które są przeznaczone do przechowywania produktów w określonej temperaturze. Warto wiedzieć w czym przechowywać jedzenie, żeby było świeże i smaczne. Istnieje także kilka podstawowych zasad, które ułatwią korzystanie z lodówki.
Co na której półce?
Dzięki dostępnym obecnie lodówkom możemy w optymalny i trwały sposób przechowywać w nich różne produkty. Półki w lodówce, w zależności od przeznaczenia mają zróżnicowaną temperaturę. Na najwyższej półce można przechowywać dżemy, powidła, a także mleko, jogurty i kefiry. Środkowa półka jest przeznaczona do przechowywania jedzenia o krótkiej trwałości, jak pokrojona wędlina, biały ser czy twarożek, a także domowe potrawy jak garnek z zupą (szczelnie przykryty). Na najniższej półce można przechowywać surowe mięso czy ryby. W dolnych szufladach przechowuje się owoce i warzywa. Półki na drzwiach są przeznaczone na produkty do lekkiego schłodzenia, takie jak: masło, oleje, musztarda, keczup. Także jajka, ale pod dodatkową osłoną.
W czym przechowywać?
Równie ważne jest to w czym przechowujemy żywność, ponieważ wpływa to na jej smak, świeżość oraz czas przydatności do spożycia. Doskonałe do przechowywania jedzenia są pojemniki ze szkła i porcelany, ponieważ nie wchodzą w reakcję z artykułami spożywczymi. Najlepiej jeśli są zamykane lub przykrywane, dzięki czemu jedzenie nie będzie wysychać. Plastikowe pojemniki do przechowywania żywności powinny być oznaczone na dnie symbolem widelców lub kieliszka. To oznacza, że są przeznaczone specjalnie do kontaktu z żywnością. Kwaśnych produktów nie należy przechowywać w metalowych pojemnikach, ponieważ wchodzą w szkodliwe reakcje z metalem. Folia aluminiowa stanowi doskonałą izolację dla żywności, bo nie przepuszcza powietrza i pary wodnej. Nadaje się do przechowywania suchych produktów. Natomiast zawinięta w folię wilgotna żywność może spleśnieć. Wędliny można zawinąć w papier spożywczy, wtedy zachowają smak i nie wyschną.
Kilka wskazówek dotyczących przechowywania
Produkty, które mają krótki termin ważności należy trzymać z przodu lodówki, żeby spożyć je przed końcem ich przydatności. Gotowe potrawy i surowe mięso nie powinny leżeć obok siebie. Gorące potrawy należy schłodzić przed schowaniem do lodówki. Produkty o silnym zapachu powinny być szczelnie zapakowane, żeby inne produkty nie wchłonęły ich zapachu. Należy na bieżąco sprawdzać termin przydatności, a wszystkie produkty po terminie wyrzucać. Między produktami w lodówce powinna być przestrzeń dla cyrkulacji powietrza. W zamrażarce należy ciasno układać produkty. Nie można zamrażać żywności kilkukrotnie, a odmrożony produkt należy przygotować i zjeść.