Uczulenie na krem – od czego się bierze?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Nowo kupiony krem może powodować wysypkę, po użyciu szminki usta niekiedy szczypią i wywołują dyskomfort. To wszystko wskazuje na nic innego jak alergię i uczulenie na któryś ze składników kosmetyków. Choć na co dzień korzystamy z wielu kremów, bo z kremów na dzień, na noc i wiele innych to jednak część z nich może być słabiej tolerowana przez naszą skórę. Jak rozpoznać uczulenia na krem?

Kosmetyki a alergie skórne

Każdego dnia korzystamy z wszelkiego rodzaju kosmetyków, w tym także kremów. Na pewno starannie je dobieramy do potrzeb swojej skóry. Jednak nie zawsze dany kosmetyk okaże się strzałem w dziesiątkę. Część z nich może wywoływać zapalenie skóry czy podrażnienia, fotouczulenia, pokrzywkę kontaktową, zaburzenia barwnikowe. Jeśli skóra zostanie za bardzo podrażniona jakimś składnikiem to właśnie reaguje w któryś z tych sposobów.

Od czego się bierze uczulenie na krem?

Powstawanie uczulenia po użyciu jakiegoś kremu może mieć różne przyczyny. Niekiedy skóra jest bardzo wrażliwa i kosmetyk może uszkodzić barierę naskórkową. Właśnie wtedy będziemy mieć do czynienia z uczuleniem, bo dany składnik kremu okazał się zbyt silny i drażniący. Część osób posiada także kapryśną i trudną skórę, która może źle reagować także n delikatne i wydawałoby się nieszkodliwe składniki.

Przeczytaj również:  Jak usunąć przebarwienia po trądziku?

Skórę mogą uczulać także substancje zapachowe. Silne składniki perfum sprawiają, że możemy cieszyć się piękną wonią, jednak niekiedy wywołają one alergie i zmiany skórne. Równie uważnie trzeba przyglądać się substancjom konserwującym, które też są przyczyną występowania wielu alergii. Szczególnie uszkodzona skóra po kontakcie z takim składnikiem zacznie się bronić i wywoła alergię. Fotoalergiczne reakcje mogą wywołać ekstrakty roślinne, na przykład dziurawiec i ekstrakty z owoców cytrusowych.

Uczulenie może się pojawiać również dlatego, że w określonych miejscach na ciele skóra jest bardziej wrażliwa. Najbardziej wrażliwym miejscem są powieki, co powoduje alergie w okolicach oczu i to nie tylko po użyciu kosmetyków do makijażu ale właśnie też kremów. Delikatna i cienka skóra w danym miejscu może zareagować alergią także po stosowaniu nawet delikatnego kremu. Stan zdrowia, wiek, płeć także mają wpływ na to, czy krem wywoła alergię. Na pewno kobiety i młode osoby mają bardziej wrażliwą i delikatną skórę niż mężczyźni i starsze osoby. Jeśli też zbyt często korzystamy z danego kremu skóra może został przytłoczona ilością składników i to spowoduje nieprzyjemną alergię.

Przeczytaj również:  Co kupić na prezent dla dwulatki?