Po kim dziecko dziedziczy inteligencję?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Młodzi rodzice bardzo często nawet jeszcze podczas trwania ciąży posiadają wiele dylematów, jakie są związane z ich maleństwem i tym, jakie ono będzie. Zastanawiają się nie tylko nad kolorem oczu i włosów, ale właśnie także nad tym, czy dziecko będzie inteligentne. Jak to w ogóle jest? Po kim dziecko dziedziczy inteligencję?

Inteligencja dziedziczona po matce – mit?

Dawne teorie mówią, że inteligencję dziecko dziedziczy po swojej matce. Takie założenie na pewno niejedna osoba słyszała. Naukowcy przeprowadzali szereg badań, by dokładnie przyjrzeć się tej kwestii. Wyniki dowiodły, że ośrodki myślowe w mózgu rozwijają się z pomocą genów przekazywanych przez matkę.

Liczne osoby sądzą, że dziecko uzyskuje genetycznie IQ od matki, ponieważ to ona ma największy wpływ na rozwój dziecka w jego pierwszych latach życia. Miłość matki do dziecka ma wpływać na rozwój mózgu i te jego części, które są odpowiedzialne za pamięć i zdolność uczenia się.

Przeczytaj również:  Jak zrobić ozdoby do domu?

Badania dowodzą także, że styl wychowania ma znaczący wpływ na rozwój dziecka. Inteligentne dzieci miały bardzo opiekuńczych rodziców. W takiej sytuacji dzieci są później także łagodne i wrażliwe. Mówi się, że na inteligencję ma wpływ właśnie także wychowanie.

Inteligencja dziecka a ojciec

Choć dziecko może mieć silniejszą więź w początkowych latach swojego życia właśnie z matką to ojciec także pełni ważną rolę w życiu malucha. Już dzięki samej jego obecności dziecko posiada dobre warunki do rozwoju inteligencji. Badacze mówią także, że najczęściej syn jest bardziej mądry po matce, to u córek IQ dziedziczyć można również po ojcu. Dzieje się tak za sprawą tego, że geny odpowiedzialne za inteligencję znajdują się na chromosomie X, który chłopcy dostają od matek, a dziewczynki zarówno od matki, jak i od ojca.

Przeczytaj również:  Jak się pozbyć cellulitu domowe sposoby?

Ciężko dzisiaj jednoznacznie ocenić, po kim dziecko dziedziczy inteligencję. Można tylko spekulować i opierać się na tym, co udało się odkryć. Na pewno dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje obojga rodziców i wtedy jego wszystkie funkcje poznawcze i organizm kształtują się w prawidłowy sposób.