Perfumy w ciąży – czy trzeba rezygnować?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety i właśnie dlatego istnieje wiele kontrowersji, jeśli chodzi o to, jak najlepiej go znieść, czego unikać. Korzystanie z perfum podczas ciąży zastanawia niejedną kobietę i niektóre wręcz nie znoszą zapachów perfum, a inne z kolei są zachwycone nielubianymi wcześniej zapachami. Jak to jest z perfumami w ciąży? Czy trzeba z nich rezygnować na 9 miesięcy?

Opinie o używaniu perfum podczas ciąży

Wiele kobiet ocenia, że podczas ciąży musiały rezygnować ze swoich ulubionych perfum, ponieważ nie mogły ich zbytnio tolerować. Część pań skarży się na to, iż zapachy wywołują u nich mdłości. Choćby z tych powodów niektóre kobiety rezygnują z perfumowania na czas ciąży. Wrażliwość na zapachy może wyglądać zupełnie inaczej w przypadku każdej kobiety.

Podczas ciąży węch się wyostrza i ta nadwrażliwość na niektóre zapachy może powodować to, że nie będziemy się czuć dobrze z jakimś zapachem. Wpływają na to hormony i to one są odpowiedzialne za zmianę przyzwyczajeń zapachowych czy nadwrażliwość na niektóre z nich. Przyszłe mamy niekiedy mogą czuć się zakłopotane właśnie z powodu takich zmian i decydują się na rezygnację z korzystania z perfum.

Przeczytaj również:  Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Czy perfumy szkodzą ciąży?

Ciężarne kobiety dbają o to, by w żaden sposób nie wpływać źle na ich przyszłe dziecko. Na pewno będą unikać teratogenów, czyli szkodliwych czynników ze środowiska. Naukowcy regularnie badają tę kwestię, jakie produkty okazują się niebezpieczne dla płodu. Konkretne listy zakazanych produktów nie zawierają nazw perfum, jednak wybierając każdy produkt trzeba się zapoznać z informacjami o tym, jakie składniki on zawiera. Kobiety w ciąży same muszą decydować, czy będą używały danych perfum czy nie. Warto poprzedzić to dokładnym sprawdzeniem, co się zawiera w składzie pachnidła.

Ciąża a perfumy – porady

Podczas wyjątkowego okresu jakim jest ciąża z pewnością należy unikać mocnych perfum. Nie tylko ich skład może źle wpływać na dziecko, ale też dość intensywny zapach może być drażniący. Dobrym rozwiązaniem okazuje się korzystanie z wód toaletowych czy mgiełek. Każda kobieta też inaczej reaguje na zapachy podczas ciąży i po prostu musi ona słuchać swojego organizmu i wybierać zapachy przyjazne dla swojego nosa. Popularną opcją są także ekologiczne perfumy z naturalnym składem. Również takie produkty okazują się dla wielu pań najlepszą opcją. Wybór perfum także w ciąży to kwestia własnych upodobań, jednak warto zwrócić uwagę na skład danego kosmetyku, by nie szkodzić ciąży.

Przeczytaj również:  Dlaczego warto dbać o zdrowie?