Jakie soczewki kontaktowe wybrać przy astygmatyzmie?

10 maja 2023 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Wady wzroku potrafią nam wyjątkowo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niestety, ich całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Dolegliwości te mogą być jedynie korygowane przy pomocy odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych. Jedną z powszechniejszych wad jest niezborność, czyli widzenie nieostre. Czym więc ona jest i jakie szkła kontaktowe pomogą ją skorygować?

Czym jest niezborność?

Niezborność to nic innego jak astygmatyzm. Jest to jedna z popularniejszych wad wzroku, którą jednak można korygować przy pomocy szkieł kontaktowych lub okularów. Chcąc zrozumieć, co to jest astygmatyzm, warto poznać zasadę działania aparatu wzroku. Poprawnie, rogówka lub soczewka oka posiada gładki i okrągły kształtu. W przypadku występowania astygmatyzmu, jeden z elementów aparatu wzroku ulega zniekształceniu. W efekcie, nie jest możliwe utworzenie poprawnego obrazu na siatkówce oka. Szukając dalej odpowiedzi na pytanie: astygmatyzm – co to?, można powiedzieć, że powoduje on nieostre widzenie i problem w postrzeganiu kształtów przedmiotów. Wiedząc już co to astygmatyzm, można zastanowić się nad tym, w jaki sposób się on objawia.

Jakie są objawy niezborności?

Astygmatyzm – objawy zwykle są łatwe do rozpoznania. Najczęściej osoby dotknięte tą wadą wzroku skarżą się na następujące symptomy:

  • zamglone i niewyraźne widzenie;
  • lepsze widzenie linii poziomych niż pionowych lud odwrotnie;
  • nagminne mrużenie oczu celem poprawy widzenia;
  • łzawienie bądź pieczenie oczu.
Przeczytaj również:  Czy można kupić kroplówkę w aptece?

Warto również wspomnieć, że w przebiegu astygmatyzmu mogą pojawić się także uporczywe bóle głowy wraz z jej zawrotami.

Jakie szkła kontaktowe można nosić przy astygmatyzmie?

Wiedząc już co to jest astygmatyzm, można zastanowić się nad metodami korekcji tej wady wzroku. Zazwyczaj rekomenduje się soczewki kontaktowe, które są wygodne w noszeniu i gwarantują dyskrecję. Jednak soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem znacznie różnią się od tradycyjnych szkieł kontaktowych. Zgodnie z definicją odnośnie tego, co to jest astygmatyzm, soczewki powinny optymalizować kształt jednego z elementów aparatu optycznego. Wobec tego, zaleca się noszenie soczewek torycznych. Wyróżniają się one szeregiem dodatkowych parametrów, które pozwalają na jeszcze skuteczniejszą korekcję astygmatyzmu.

Czym wyróżniają się soczewki toryczne?

Soczewki kontaktowe toryczne to idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na astygmatyzm. Od tradycyjnych szkieł kontaktowych odróżnia je przede wszystkim kształt, który często porównywany jest do przekrojonego na pół obwarzanka. Dodatkowo, soczewki na astygmatyzm posiadają różne grubości na całej powierzchni. Dzięki temu, takie soczewki kontaktowe są w stanie skorygować kształt jednego z elementów aparatu wzrokowego. Warto jednak pamiętać, że soczewki te mają parametry dodatkowe jak np. moc cylindra i oś, która określa jego ustawienie. Wiedząc więc co to jest astygmatyzm i jakie są sposoby jego korygowania, warto udać się do doświadczonego okulisty. Dobierze on odpowiednie parametry soczewek torycznych.