Jakie badania z krwi warto robić?
1 czerwca 2022 0 KomentarzyKażdy człowiek powinien poddawać się profilaktycznym badaniom co jakiś czas. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia i sporo wcześniej wykrywać niepokojące sygnały. Wielu pacjentów jednak świadomie bagatelizuje kwestie dbania o swoje zdrowie. Nie można jednak pomijać konieczności wykonywania szerokiej gamy badań z krwi. Dzięki nim można reagować na mniejsze i większe problemy zdrowotne.
Morfologia
Ogólną kondycję organizmu możemy określić dzięki badaniu jakim jest morfologia. Wynik tego badania nie tylko pokaże ilość poszczególnych elementów morfotycznych we krwi, ale też ich objętość, kształt czy także zawartość hemoglobiny transportującej tlen w krwinkach czerwonych.
Morfologia określa także, czy w organizmie toczy się stan zapalny, czy pacjent boryka się z niedokrwistością, a także czy pacjent nie cierpi na inne choroby lub nie istnieją wskazania do szerszej diagnostyki. Wyniki morfologii mogą wiele powiedzieć o całym zdrowiu pacjenta i także tym, czy nie potrzebuje on pomocy konkretnego specjalisty.
Glikemia, czyli poziom glukozy we krwi
Dzięki glikemii można zbadać poziom glukozy we krwi. Najczęściej wykonuje się go na czczo, po doustnym obciążeniu glukozą (wtedy glikemię mierzy się po 60 i po 120 minutach od wypicia 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody) lub w dowolnym momencie dnia (glikemia przygodna). W przypadku każdej z tych opcji istnieją inne dopuszczalne normy, jakie powinno wykazywać to badanie. Glikemia to ważne badanie, ponieważ pozwala na rozpoznawanie cukrzycy i pomaga w kontrolowaniu przebiegu tej choroby.
Badanie ogólne moczu
Oprócz badań z krwi powinno się wykonywać także inne. Do grupy badań podstawowych zalicza się także ogólne badanie moczu. Powinno się je wykonywać regularnie co 2-3 lata, a powyżej 55 roku życia co roku. Dzięki temu badaniu również można się dowiedzieć sporo informacji o ogólnym stanie zdrowia.
Podczas badania oceniana jest między innymi barwa moczu, pH czy odczyn. Te parametry już mogą wiele powiedzieć o tym, co się dzieje w organizmie. W moczu nie powinny się znajdować białko, glukoza, barwniki żółciowe, ciała ketonowe, czerwone i/lub białe krwinki, kryształy (np. fosforany lub moczany), lub bakterie. W przypadku wykonania posiewu moczu oceni się ilość obecnych bakterii.
Odchylenia od normy w wynikach badania moczu od razu pokazują lekarzowi, jakie następne ewentualne badania są konieczne. Dzięki temu można także wykrywać problemy zdrowotne czy nawet poważne choroby. Dzięki badaniu moczu uda się między innymi wykryć choroby nerek, dróg moczowych.