Jaki VAT na materiały budowlane?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Osoby, które budują swój dom z pewnością zastanawiają się, w jaki sposób mogą zaoszczędzić na tak dużej inwestycji. Nawet niewielkie oszczędności są wskazane i właśnie także na Vacie uda się zaoszczędzić. Rozliczając materiały budowlane trzeba także wiedzieć, jaki VAT nas obowiązuje.

Stawka podatku od towarów i usług w Polsce

Materiały budowlane, jakie kupujemy w Polsce są opodatkowane w wysokości 23%. Okazuje się jednak, że nie jest tak w każdym przypadku, bo niekiedy towary i usługi są objęte kwotą podatku w wysokości 8%. Taka oszczędność na pewno ucieszyłaby każdego. Kiedy można z niej skorzystać? Konieczne jest przyjrzenie się przepisom.

8% VAT w budownictwie – dla kogo?

Niższa stawka podatku za materiały budowlane i usługi brzmi bardzo kusząco. W świetle prawa mogą z niej skorzystać osoby, które planują budowę lub remont obiektu budowlanego, który jest określony w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) jako budynek lub lokal mieszkalny stałego zamieszkania oraz nie przekracza powierzchni 300 m² w przypadku domu jednorodzinnego i 150 m² w przypadku mieszkania (zatem zalicza się do społecznego programu mieszkaniowego, a tylko obiekty spełniające ten wymóg mogą być objęte obniżonym VAT-em).

Przeczytaj również:  Jak uniknąć podatku od wesela?

Nie można jednak pominąć faktu, że w przypadku gdy część obiektu będzie wykorzystywana w celach innych niż mieszkaniowe to musi ona zostać uwzględniona w księdze wieczystej. Wtedy będzie obowiązywał 23 procentowy VAT.

Niska 8% stawka VAT jest uwzględniana tylko w przypadku kompleksowych usług budowlanych, remontowych i modernizacyjnych w obiektach mieszkalnych o limicie powierzchni 150 m2 i 300 m2, odpowiednio dla mieszkania i domu jednorodzinnego.

8% VAT – wyjątkowe sytuacje

Jeśli dokładnie zapoznamy się z Art. 41 ust. 12 c Ustawy o VAT dowiemy się, że przekraczając ustalone limity powierzchni mieszkalnych w obiekcie wcale nie jesteśmy od razu wykluczeni od możliwości korzystania z niższej stawki VAT-u. W takiej sytuacji trzeba tylko dokładnie przeanalizować charakter swojej budowy i dowiedzieć się, w jaki sposób wystawić faktury, by część z nich można było objąć niższym podatkiem.