Jaki kurs masażu wybrać na początek przygody masażysty?

27 kwietnia 2023 Comment off

5/5 - (1)

Zanim zaczniesz praktykować, potrzebujesz nabrać stosownych kwalifikacji. Dla przyszłych masażystów przygotowana została szeroka oferta różnorodnych kursów masaży. Zacząć od kursu masażu klasycznego czy orientalnego? Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Przed jej podjęciem warto jednak poznać różne możliwości.

Kurs masażu tajskiego, czy coś „z zupełnie innej beczki”?

Masaże orientalne, jako takie, opierają się najczęściej na systemach spójnych, charakterystycznych dla danego regionu dalekiej Azji, zasad. Na początek warto zatem wybrać jeden z nich i dobrze go poznać. Może to być oczywiście masaż tajski, może być to masaż ajurwedyjski, shiatsu lub inny. Masaż orientalny, niezależnie od kraju jego pochodzenia, charakteryzuje się przede wszystkim tym, że opiera się na konkretnej, usystematyzowanej filozofii, w której w bardzo logiczny sposób jedno wynika z drugiego.

Dzięki temu, zamiast opierać się na wiedzy wyłącznie książkowej, żmudnym poznawaniu anatomii i innych zagadnień, relatywnie szybko kursanci zaczynają łączyć ze sobą informacje oraz uczyć się niemal intuicyjnego dobierania konkretnych sposobów masowania do potrzeb danej osoby. Jest tak bez względu na to, czy postawisz akurat na kurs masażu shiatsu, czy może np. na naukę masażu ajurwedyjskiego.

Przeczytaj również:  Jakie soczewki kontaktowe wybrać przy astygmatyzmie?

Każdy z orientalnych masaży ma podobny cel: ustanowienie równowagi fizycznej i psychicznej w organizmie. Takie samo zadanie posiadają także inne rodzaje orientalnych terapii, jak np. dieta, dlatego warto łączyć je ze sobą w ramach jednego systemu. A zatem: odpowiednio, indywidualnie skomponowana dieta ajurwedyjska i analogicznie dobrany masaż ajurwedyjski zazwyczaj idą ze sobą w parze i wzajemnie wzmacniają swoje efekty.

Masaż całego ciała, czy jedynie jego partii?

Na kursach masażu najczęściej poznasz techniki pozwalające na wykonywanie masażu całego ciała. Przykładem takiego kursu jest np. popularny kurs masażu tajskiego. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z szeroko pojętym masażem, obok kursów tego rodzaju, mogą wybrać np. kurs masażu twarzy.

Tego, jak masować twarz i inne partie głowy warto uczyć się na osobnym kursie. To właśnie te partie ciała wymagają liczenia się z tym, że jest to bardzo istotna i wrażliwa część ciała. Stymulując różne punkty na twarzy, często oddziałujesz także na to, co kryje się pod nią. Czaszka chroni mózg do pewnego stopnia. Im intensywniej masujesz twarz lub głowę, tym silniejszy może to mieć wpływ na ten szczególnie wymagający narząd.

Przeczytaj również:  Jak wzmocnić kości?

Podczas kursu masażu tajskiego, bądź innego kursu masażu całego ciała, twarzy zostanie poświęcone zwykle nieco mniej uwagi, niż wówczas, kiedy cały kurs skupia się właśnie na tej części. Na kursie masażu twarzy nauczysz się jak wykonywać masaż twarzy prawidłowo i bezpiecznie. Przyda się to podczas każdego innego masażu. Nawet wówczas, kiedy nie będziesz masować twarzy w ogóle, będziesz wiedzieć, jak „obchodzić się” z partiami ciała otaczającymi bezpośrednio centralny układ nerwowy, co w pracy każdego masażysty jest jedną z kwestii kluczowych.