Jak wzmocnić kości?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Dokuczający wieczorem ból kości i stawów może się z czasem nasilać i niejednej osobie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Uciążliwe staje się wchodzenie po schodach i inna aktywność fizyczna. Może to oznaczać, że kości potrzebują wsparcia i wzmocnienia. Pomocne w tym może być zadbanie o odpowiednią dietę, sport i suplementy diety. Bóle stawów dotykają coraz to większej ilości osób. W jaki sposób najlepiej można wzmocnić kości?

Wapń i witamina D a wzmocnienie kości

Nie od dziś wiadomo, że nadwaga i otyłość wpływają bardzo niekorzystnie na kości i stawy. Trzeba zadbać o to, by pozbyć się dodatkowych kilogramów. Choćby tym działaniem uda się wzmocnić kości. Wystarczy jeść 5 posiłków dziennie i ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych oraz węglowodanów. Dopasowanie diety to kwestia osobista, ale warto o niej pamiętać.

Również redukcja soli ze swojego jadłospisu przyczyni się do dbania o kości, bo nie będziemy wypłukiwać sobie cennego wapnia, który jest podstawowym budulcem kości. Każdy dorosły człowiek powinien dostarczać organizmowi 1200-1500 mg wapnia dziennie. Przede wszystkim znajduje się on w mleku i jego przetworach. Warto spożywać jogurty, kefiry, białe sery i w ten sposób dostarczać wapnia do organizmu.

Przeczytaj również:  Jaki kurs masażu wybrać na początek przygody masażysty?

Witamina D jest równie cenna i pomaga wzmocnić kości. Zwiększa przyswajanie wapnia nawet do 80 procent, więc ma spore znaczenie. Wystarczy, że każdego dnia spędzimy trochę czasu na słońcu i już dostarczymy ją do organizmu. Witamina D jest obecna także w wielu produktach takich jak nieodtłuszczone mleko i jego przetwory, ryby, jaja, wątróbka. Również ryby są bogate w witaminę D, która przyczyni się do zadbania o zdrowe kości.

Jaki sport wzmocni kości i stawy?

Specjalne ćwiczenia mogą mieć wpływ na wzmocnienie kości. Dzięki wywieraniu nacisku na kości i stawy po prostu je wzmocnimy. Nie trzeba korzystać ze specjalnego sprzętu, żeby zadbać o kości. Wystarczy wykonywanie ćwiczeń, podczas których korzysta się z ciężaru własnego ciała. Bieganie, skakanie przez skakankę, chodzenie po schodach, taniec, jazda na nartach to przykładowe aktywności, które sprzyjają dobrej kondycji kości.

Przeczytaj również:  Czy można zwracać leki do apteki?

Jeśli jednak musimy uważać na wykonywanie danego sportu można postawić na chodzenie, pływanie, jazdę na rowerze, spokojniejszą wersję aerobiku. W ten sposób także wzmocnimy kości. Delikatne ćwiczenia dobrze wpływają na ogólną sprawność organizmu i wzmocnią także stawy. Warto z pomocą lekarza dopasować ćwiczenia do swoich potrzeb i możliwości. Wtedy uda się pozbyć problemów z kośćmi.