Jak wyrobić nawyk?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Każdego dnia musimy podejmować większe i mniejsze decyzje. Wszystkie wymagają poświęcania uwagi, przemyślenia i energii. W momencie, gdy się wykonuje jakąś czynność już setki razy staje się ona prostsza i wręcz automatyczna, bo jest to już nawyk. Jednak dojście do takiego momentu wcale nie jest oczywiste. Wiele osób chciałoby mieć dobre nawyki, ale jak sobie je wyrobić? Wszystko można zrobić dzięki samodyscyplinie i kilku krokom.

Ustal swoje nawyki

Mózg człowieka nie ma zaprogramowanych od razu nawyków takich jak wykonywanie treningów, wstawanie wcześnie rano, czy picie szklanki wody po przebudzeniu. To wszystko musimy w sobie wypracować i będzie to prostsze, gdy się konkretnie nazwie nawyk, jaki chcemy nabyć. Lepiej unikać ogólnego nazywania danej czynności, nad którą chcemy popracować. Podstawą jest nazwanie rzeczy po imieniu.

Znajdź motywację

Sytuacja z wyrabianiem nawyku będzie dużo prostsza, jeśli się ustali, dlaczego chcemy nabyć jakiś nawyk. Motywacja to ważny czynnik w procesie tworzenia nawyków. Trzeba wiedzieć, dlaczego inwestujemy w coś swoją energię, jakie przyniesie to rezultaty. Wtedy nawet bardzo trudne wyrzeczenia staną się prostsze i w końcu dana czynność stanie się naszym nawykiem. Mając w pamięci nagrodę za osiągnięcie czegoś napędzamy się do działania.

Przeczytaj również:  Jak szybko posprzątać mieszkanie?

Ustaw przypomnienie

To normalne, że każdego dnia mamy wiele rzeczy do zrobienia i też wiele czynników może powodować, że zapomnimy o naszym ważnym nawyku. W tym celu można po prostu ustawić przypomnienie na konkretną godzinę. Telefon podpowie nam, czym teraz powinniśmy się zająć. Wiele osób także wiesza sobie nad łóżkiem obrazek nawiązujący do swojego nawyku czy motywujące hasło. Także dzięki temu uda się skutecznie wykonywać daną czynność, aż stanie się ona nawykiem.

Powiedz o swoich planach bliskim

Pracując nad danym nawykiem pomocą może być pochwalenie się swoimi planami rodzinie i przyjaciołom. Dzięki temu będziemy się czuć przed nimi zobowiązani do wykonania zamierzonego celu. Dodatkowo pytania odnośnie nawyku będą nas motywować do działania, by w końcu móc się pochwalić znajomym, że udało się zrealizować cel.

Przeczytaj również:  Alkohol a zdrowie

Dąż do nawyku z przyjacielem

Bardzo pomocne w dążeniu do jakiegoś nawyku, na przykład do biegania każdego ranka może się okazać wsparcie przyjaciela, który będzie miał taki sam cel. Być może warto zaproponować innej osobie wspólne działanie. Wiadomo, że będzie wtedy raźniej, bo jak na przykład się umówimy z przyjacielem na bieganie to będzie głupio odmówić. To kolejny krok do wytworzenia nawyku.