Jak wyczyścić biżuterię?

7 maja 2020 0 Komentarzy

Oceń

Biżuteria jest jednym z najczęściej wybieranych dodatków do kobiecych stylizacji. Może być srebrna, złota, platynowa, a także sztuczna. Często jest ozdobiona cyrkoniami lub kamieniami szlachetnymi. Niezależnie od rodzaju, w miarę upływu czasu ulubione kolczyki lub bransoletka mogą ulec zmatowieniu, zabrudzeniu albo pokryć się ciemnym nalotem. Dzieje się tak, ponieważ podczas noszenia biżuteria wchodzi w reakcję z używanymi kosmetykami, kremami, perfumami czy środkami czyszczącymi. Jednak nie zakładanie biżuterii także nie ustrzeże jej przed zabrudzeniem. W zależności rodzaju biżuterii istnieją różne domowe i profesjonalne sposoby jej czyszczenia. Warto także wiedzieć w jaki sposób przechowywać biżuterię, żeby była zachwycająca i od razu gotowa do założenia.

Zrób to sama!

Jednym z najprostszych sposobów odświeżenia złotej biżuterii jest zamoczenie jej w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Po kwadransie należy ją wyciągnąć, osuszyć i wypolerować miękką ściereczką. Złoto z kamieniami szlachetnymi można wyczyścić w roztworze wody z białym octem. Dobrze jest poruszać zanurzoną biżuterią, żeby wypłukać wszystkie zabrudzenia, a później wyciągnąć ją i dobrze osuszyć. Do oczyszczenia srebrnej biżuterii z ciemnych i zielonkawych nalotów należy przygotować niemetalową miskę wyłożoną folią aluminiową, wlać do niej ciepłą wodę i kilka łyżek sody oczyszczonej. Po wymoczeniu w roztworze, kosztowności należy wyciągnąć, przemyć wodą z mydłem i osuszyć. Popularnym środkiem jest także czyszczenie biżuterii miękką szczoteczką i pastą do zębów (byle nie wybielającą, ponieważ można porysować metal). Później należy ją opłukać i osuszyć.

Przeczytaj również:  Poznaj zalety jazdy na rowerze i akcesoria, które mogą uprzyjemnić ten sport

A może profesjonalnie?

Jeśli chcemy kompleksowo wyczyścić swoją biżuterię, warto sięgnąć po dostępne u jubilera płyny czyszczące. Dostępne są dwa ich rodzaje – do srebra i do złota. Należy pamiętać, żeby nie wkładać do płynu biżuterii z różnych metali jednocześnie, ponieważ może ona zmienić kolor w wyniku reakcji chemicznej. Nie należy używać płynu do odświeżania biżuterii z kamieniami naturalnymi, ponieważ mogą one stracić swój blask. Biżuterię należy zanurzyć w płynie na czas podany na opakowaniu, a później wyciągnąć, przemyć wodą i osuszyć. Innym sposobem jest użycie gładkiej ściereczki do czyszczenia, nasączonej specjalnym płynem, która usuwa brud, kurz i zanieczyszczenia z biżuterii. Można używać jej wielokrotnie, pod warunkiem przechowywania jej w szczelnie zamkniętym woreczku.

Przeczytaj również:  Ile człowiek powinien spać na dobę?

https://mapa.targeo.pl/slowpack-odolanowska-445-45-63-400-topola-mala~20666501/sklep/adres

Dbaj o biżuterię!

Aby biżuteria pozostawała pełna blasku przez długi czas należy odpowiednio o nią dbać. Ważne jest aby przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu, ponieważ wilgoć i duże nasłonecznienie jej nie służy. Należy oddzielać biżuterię z różnych metali od siebie. Najlepiej trzymać ją w miękkich woreczkach lub zawijać w ligninę czy chusteczki higieniczne. Warto pamiętać, że na trwałość biżuterii wpływa jej częste noszenie. Kamienie szlachetne, na przykład perły, noszone odzyskują swój blask. Należy zdejmować biżuterię przed kąpielą czy prysznicem, a także podczas wykonywania prac domowych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.