Jak uszczelnić plastikowe okna?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Nieszczelne okna to nic fajnego, ponieważ przez nie może uciekać aż 30% ciepła z domu. To dość sporo, więc nic dziwnego, że każdy się zastanawia nad tym, jak można uszczelnić plastikowe okna. Jeśli nie zadbamy o to na pewno koszty ogrzewania będą dość spore. Lepiej jednak zadbać o uszczelnienie okien i uniknięcie ogromnych kosztów za ogrzewanie domu czy mieszkania. Jak uszczelnić plastikowe okna? Jest na to co najmniej kilka sprawdzonych sposobów.

Co warto wiedzieć o uszczelnianiu okien?

Posiadanie nieszczelnych okien być może dość szybko poczujemy, gdy niespodziewanie dosięgnie nas lekki wiaterek ze szczelin w oknie. Nie będzie to na pewno przyjemne odkrycie. Bardzo często okna są nieszczelne, ponieważ po prostu zostały nieprawidłowo zamontowane. Jeśli okna są na gwarancji to możemy się ubiegać o rekompensatę.

Kilkuletnie okna mogły się po prostu już trochę zużyć, wyregulować i stąd czujemy, że nie są tak szczelne jak kiedyś. Zamykanie, otwieranie, ryglowanie okien wpływają na elementy konstrukcji okna. One mogą się psuć, więc co jakiś czas też trzeba pamiętać o przeglądach okien przed każdym sezonem wiosennym.

Przeczytaj również:  Zdrowe fast foody – jakie są?

Rozregulowane okna plastikowe

Bardzo często okna plastikowe są rozregulowane i to przez to ucieka nam dość sporo ciepła nawet niewielkimi szczelinami, jakie są w oknie. Najlepiej poprosić specjalistę, by sprawdził wszystkie elementy okien i je dobrze wyregulował.

Mniejsze problemy ze szczelnością okien można usunąć nawet samemu dzięki zmianie trybu uszczelnienia okien na zimowy. Uda się to wykonać kluczem imbusowym. Wtedy uszczelka będzie szczelniej dociskała okno do ramy i ciepło już nie będzie uciekać. Jeśli jednak to nie pomoże w dobrym uszczelnieniu okna to problemem może być zużycie uszczelek lub materiałów uszczelniających. Być może konieczne będzie zastąpienie ich nowymi. Specjaliści na pewno też będą w stanie ustalić przyczynę tego, dlaczego ciepło ucieka.

Przeczytaj również:  Czy warto zrobić kurs na wózki widłowe w Opolu?

Listwy uszczelniające do okien

Plastikowe okna można uszczelnić także w dość łatwy sposób dzięki listwom uszczelniającym PCV. Montuje się je na styku ościeżnicy okiennej i tynku, zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. Warto dokładnie się przyłożyć do montażu listew, bo wtedy będziemy mieć pewność, że dobrze przylegają do powierzchni i nie powstały szczeliny. W ten sposób uszczelnimy okna i z domu będzie nam uciekać mniej ciepła. Każdy będzie mógł zamontować sobie takie listwy. Być może pomocne okażą się filmiki instruktażowe. Warto zadbać o uszczelnienie okien, by nie tracić ciepła z domu.