Jak uratować zafarbowane ubranie?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Być może poprzez pośpiech nie posegregowaliśmy dobrze prania, a potem odkryliśmy, że część z nich zafarbowało. Taka sytuacja może się przytrafić każdemu i wtedy stajemy przed dylematem, czym najlepiej odbarwić zafarbowane ubrania. Nie trzeba zbytnio się martwić tym, że ubrania będzie trzeba już wyrzucić. Jak uratować zafarbowane ubranie? Warto poznać kilka sposobów.

OCET na zafarbowane ubrania

Osoby, którym bardzo zależy na odbarwieniu zafarbowanych ubrań mogą zdecydować się na użycie octu. Jednak działanie w ten sposób będzie trochę trwało, bo nawet kilkanaście godzin. Ocet nie jest także tolerowany przez niektóre osoby ze względu na swój specyficzny zapach. Jeśli jednak chcemy spróbować to należy przygotować roztwór z wody i octu (wystarczy pół szklanki octu spirytusowego), zamoczyć w roztworze zafarbowanie ubranie i pozostawić je tak na całą noc. Po takim procesie wstawiamy ubranie do prania, by pozbyć się zapachu octu. W ten sposób uratujemy zafarbowane jeansy, jednak trzeba uważać na delikatne materiały takie jak satyna.

Przeczytaj również:  Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach – szkolenie na wózki widłowe i suwnice

LIŚCIE LAUROWE odbarwią ubranie

Choć może to być zaskoczenie, że liście laurowe mają cokolwiek wspólnego z odbarwianiem ubrań, to jednak właśnie tak jest. Nie jest to jedynie przyprawa do zup. Liście laurowe posiadają także działanie odbarwiające. Do tego celu stosuje się ich już od dawna. Wystarczy przygotować średniej wielkości garnek i wrzucić do niego kilka liści laurowych (około 10 powinno wystarczyć), zalać wodą i zagotować. W momencie, gdy wywar trochę ostygnie wrzucamy do niego zafarbowane pranie. Następnie namaczamy ubranie aż do momentu całkowitego wystygnięcia wywaru, a następnie jeszcze raz pierzemy ubrania w pralce. Właśnie w ten sposób można uratować zafarbowane ubranie.

SODA lub PROSZEK DO PIECZENIA

Świetnym odplamiaczem okazuje się także soda oczyszczona. Właśnie ona sprawdzi się na zafarbowane białe pranie. Podobnie działa proszek do pieczenia. Wystarczy wrzucić do pralki kilka miarek proszku do pieczenia lub sody, dorzucić zafarbowane ubrania i wstawić program na max 40 stopni. Przekonamy się, że problem zafarbowania zniknie a ubrania będą jak nowe. Być może tę czynność będzie trzeba powtórzyć kilka razy w zależności od tego, jaki materiał zafarbował.

Przeczytaj również:  Jak ubierać się do biura?

SOK Z CYTRYNY

Ubranie, które zabarwiło uda się nam odbarwić także dzięki sokowi z cytryny. Jego właściwości wybielające są znane od lat. Wystarczy przygotować dwie cytryny i pokroić je na dość grube plastry, przełożyć je do dużej miski i zalać ciepłą wodą. Sok z cytryny się uaktywni dzięki dodaniu do roztworu łyżeczki wody utlenionej. Do miski z takim roztworem wrzucamy ubrania. Jeśli pomoczą się one około godziny, to wstawiamy je na zwykłe pranie i problem zabarwienia powinien zniknąć.