Jak uniknąć podatku od wesela?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Nowożeńcy z pewnością są hojnie obdarowywani przez bliskie osoby. Często jako prezent otrzymują właśnie koperty z pieniędzmi. Pomagają one w urządzaniu swojego mieszkania czy pozwalają na wyjazd na wakacje. Jednak okazuje się, że niekiedy konieczne jest odprowadzenie podatku od otrzymanych pieniędzy. Kiedy tak się dzieje i jak uniknąć takiej sytuacji?

Prezenty ślubne – darowizna?

Uroczystości ślubne to miły czas dla pary młodej, rodzin i wszystkich gości. Nowożeńcy otrzymują od bliskich szereg życzeń wszystkiego co najlepsze i także liczne prezenty, w tym również pieniądze. Pełna koperta na pewno cieszy młodą parę. Jednak nie każdy wie, że istnieje coś takiego jak podatek od wesela. Zgodnie z prawem małżonkowie muszą zapłacić podatek od tzw. darowizny.

Prawo informuje, że osoba która się wzbogaca, musi odprowadzić podatek. Jednak istnieje też kwestia do jakiej kwoty nie jest konieczne zgłoszenie się do urzędu skarbowego. Czy jakieś znaczenie ma także to, jaki rodzaj prezentu otrzymaliśmy? Okazuje się, że wszystkie prezenty rzeczowe, jakie otrzymuje para młoda czyli kwiaty, alkohole, czekoladki i inne nie podlegają rozliczaniu od podatku. Jednak suma otrzymanych prezentów w ciągu 5 lat nie może przekroczyć kwoty samej otrzymanej gotówki. Wtedy trzeba będzie zapłacić podatek.

Przeczytaj również:  Do kiedy można się rozliczyć z podatku?

Podatek od wesela – kiedy?

Przepisy rozgraniczają to od kogo otrzymujemy prezent i odpowiednio wartość takich prezentów jest liczona w konkretnych grupach podatkowych. I grupa podatkowa to najbliższa rodzina czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, rodzeństwo, małżeństwo, ojczym, macocha. Wartość otrzymanych od nich prezentów nie może przekroczyć 9637 zł. Można jednak samodzielnie zgłosić w urzędzie otrzymanie darowizny i wtedy nie płacimy podatku.

W przypadku II grupy podatkowej czyli dalszej rodziny podatek będziemy musieli zapłacić, jak kwota prezentów przekroczy 7267 zł. Z kolei w III grupie podatkowej znaleźli się przyjaciele, znajomi i inni zaproszeni goście. Prezenty otrzymane od tej grupy nie mogą łącznie przekroczyć wartości 4902 zł.