Jak sprzątać po remoncie?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Remont w domu to zawsze spore przedsięwzięcie, które zajmuje sporo czasu. Jego ostatni etap czy sprzątanie po wszystkich pracach także może być niełatwy. Wiele kurzu, śmieci to tylko niektóre z bolączek, jakie mogą doskwierać po remoncie. Chciałoby się bardzo szybko usunąć cały bałagan po remoncie i zacząć meblować swój dom czy mieszkanie. Jak sprzątać po remoncie?

Sprzęty do sprzątania po remoncie

Uda się gruntownie sprzątać po remoncie, gdy znajdziemy kilka niezbędnych sprzętów. Przede wszystkim warto wyposażyć się w odkurzacz przemysłowy. Choć nie jest on konieczny to może bardzo ułatwić pracę. Oczywiście szczotka i szufelka będą także niezbędne. Warto zaopatrzyć się w chłonne ściereczki, chłonny mop z wiadrem oraz podstawowe środki do mycia i sprzątania. To właśnie nimi będziemy sprzątać brudne zakamarki w naszym domu. Podczas sprzątania po remoncie może się bardzo przydać rozcieńczalnik, bo być może gdzieniegdzie ubrudziliśmy coś farbą. Sprzątając warto nosić rękawiczki ochronne, by nie niszczyć skóry dłoni.

Przeczytaj również:  Dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania?

Zasady sprzątania po remoncie

Sprzątanie po remoncie będzie dużo prostsze, gdy będziemy pamiętać o kilku zasadach.

  1. Najpierw sprzątamy na sucho

Warto zacząć sprzątanie po remoncie od odkurzania i gruntownego usunięcia wszelkiego brudu na sucho. Inaczej moglibyśmy stworzyć błoto w pomieszczeniach i ubrudzić świeżo pomalowane ściany, nowe drzwi i wszystko wokół. Specjalnym odkurzaczem szybko usuniemy suchy brud i kurz. Zajmie to z pewnością dobrych kilka godzin, ale będziemy mogli sprzątać dalej już na mokro.

  1. Od góry do dołu

Sprzątanie najlepiej rozpocząć od najwyższych partii domu czy mieszkania czyli od sufitu. Jeśli tutaj usuniemy kurz to opadnie on niżej aż w końcu trafi na posadzkę. Dzięki takiej kolejności nie zrobimy sobie podwójnej pracy to szybko i sprawnie posprzątamy od góry do dołu.

  1. Mycie poszczególnych powierzchni

Jeśli udało się nam już posprzątać na sucho możemy się zabierać za sprzątanie na mokro poszczególnych powierzchni. Odpowiednie szmatki, ściereczki i płyny pozwolą nam na pielęgnowanie sprzętów, okien, parapetów i wszystkiego, co wymaga pielęgnacji. Warto tutaj pamiętać, że lepiej nie myć ścian, które niedawno zostały umalowane.

  1. Mycie podłóg
Przeczytaj również:  Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Sprzątanie po remoncie zawsze kończymy myciem podłóg, ale to już w momencie, jak wszystkie inne zakamarki są wysprzątane. W ten sposób tylko podkreślamy efekt naszych prac. Podczas mycia podłóg warto sprawdzić, czy nie ubrudziliśmy także listew przypodłogowych, paneli. Po usunięciu każdej plamki mieszkanie czy dom jest idealnie posprzątane.