Jak sprawdzić długi zmarłego?
1 czerwca 2022 0 KomentarzyW momencie, gdy dowiadujemy się, że bliska osoba pozostawiła nam spadek możemy być szczęśliwi, że choć trochę się wzbogacimy. Jednak tak naprawdę nie wiadomo, co wchodzi w jego skład. W skład spadku mogą wchodzić także długi i wtedy już nie będziemy tak szczęśliwi. Jak w takim razie sprawdzić, czy dana osoba była zadłużona?
Spadek a długi
Spadek niekoniecznie oznacza korzyści majątkowe dla osoby, której został on przepisany. Niekiedy wiąże się on także z przejęciem zaciągniętych pożyczek, kredytów. Spadkodawca mógł mieć także inne zobowiązania wobec prywatnych osób, więc jest to bardzo ważne, by dowiedzieć się wcześniej, jak wyglądała sytuacja spadkodawcy, czy przypadkiem nie przejmiemy jej długów. Ustalenie tego nie jest najprostszym zadaniem.
Długi spadkodawcy – gdzie szukać informacji?
W ustaleniu tego, czy dana osoba miała długi pomocne mogą być rejestry takie jak BIK oraz BIG, na przykład ERIF, KRD. Można dochodzić informacji dzięki powoływaniu się na toczące postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku. Należy wtedy dołączać akt zgonu spadkodawcy. Nie wszystkie bazy udzielą nam takich informacji, więc trzeba się nastawić na dłuższą przeprawę.
W celu sprawdzenia, czy spadkodawca miał długi, można również złożyć w sądzie wniosek dotyczący wykonania tak zwanego spisu inwentarza. Komornik wtedy dokona oceny składu spadku i dowiemy się, czy spadkodawca miał długi czy nie. Wtedy będzie łatwiej zdecydować, czy chcemy przyjąć spadek czy też nie.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Sytuacja z przyjmowaniem spadku jeszcze jakiś czas temu wyglądała w ten sposób, że przyjmując spadek otrzymywaliśmy zarówno aktywa jak i pasywa, czyli długi. W przypadku rezygnacji z przyjęcia długów trzeba było w terminie pół roku poinformować sąd lub złożyć dokumenty w kancelarii notarialnej, aby zrzec się spadku lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza.
Teraz domyślnie przyjmuje się spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy spadek dostaniemy tylko do wysokości długów. Gdy więc w ramach spadku można dostać zarówno aktywa, jak i pasywa, wtedy wysokość pasywów nie przekroczy aktywów.
Aby skorzystać z opcji przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie trzeba podejmować żadnych kroków. Gdy chce się przyjąć spadek wprost lub go odrzucić, trzeba złożyć odpowiednie dokumenty. Jest to możliwe w sądzie lub w kancelarii notarialnej. Termin to pół roku od momentu śmierci spadkodawcy lub też momentu, w którym się o tym dowiedzieliśmy.
Legniczanin z krwi i kości. Na portalu Legnica365 odpowiada za wpisy poradnikowe. Jego hobby to pływanie, fotografia oraz kolekcjonowanie winyli.