Jak sprawdzić czy nip jest aktywny?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Z NIP-em na pewno miał do czynienia każdy przedsiębiorca. To ważny długi numer, który trzeba znać i dość często trzeba go podawać w dokumentach. Najnowsze rozwiązania pozwalają także na to, by sprawdzić, czy dany NIP jest aktywny. W jaki sposób można to zrobić?

NIP – co to takiego?

NIP to nic innego jak numer identyfikacji podatkowej. Składa się on z dziesięciu cyfr i dzięki niemu można zidentyfikować konkretnego podatnika. Niekiedy przed zawarciem umowy z danym kontrahentem sprawdza się, czy rzeczywiście jest on tym, za kogo się podaje. W ten sposób można chociażby sprawdzać poprawność danych. Trzeba dlatego wiedzieć, w jaki sposób sprawdzać numer NIP.

Jak sprawdzić własny NIP?

Niekiedy istnieje konieczność sprawdzenia, czy dany NIP jest poprawny i aktywny. Właśnie w tym celu można złożyć wniosek w urzędzie, który go wydał. Jednak jest to dostępna opcja tylko w przypadku swojego numeru identyfikacji podatkowej. Można złożyć taki wniosek osobiście ale też na przykład pocztą.

Przeczytaj również:  Kiedy płacimy podatek od umowy o dzieło?

Swój numer NIP sprawdzimy także prostszą drogą, bo właśnie poprzez Internet. W 2015 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło usługę elektroniczną nazwaną Sprawdzanie statusu NIP. Dzięki niej można sprawdzić status prawny każdego numeru identyfikacji podatkowej, zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizycznej.

NIP można zweryfikować na stronie: https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/, w zakładce Co dalej? wybierając opcję Sprawdź NIP.

Wystarczy wprowadzić numer NIP i otrzymamy informację, czy dany NIP jest poprawny, czy nie, czy też może już nie jest ważny. Dane w portalu są aktualne, ponieważ aktualizują się raz na dobę.

Jak sprawdzić czy NIP jest aktywny?

Jeśli znamy nazwę, adres lub numer REGON firmy można sprawdzić numer NIP kontrahenta na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Przeczytaj również:  Zryczałtowany podatek dochodowy – co to?

Z kolei w sytuacji, gdy wyszukiwany NIP należy do firmy, która jest spółką prawa handlowego, bądź podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym – można skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się na stronie KRS. Jeśli zaś podatnik będzie chciał sprawdzić NIP unijnego kontrahenta, możliwe jest skorzystanie z unijnego systemu VIES. W ten sposób dowiemy się, czy dana firma nadal istnieje i czy NIP jest aktywny.