Jak sprawdzić czy firma jest vatowcem?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Przedsiębiorcy, ale też prywatne osoby mają możliwość kontrolowania firm, z którymi współpracują, albo z jakich usług korzystają. Dostępne narzędzia pozwalają na sprawdzenie podstawowych informacji o danym przedsiębiorcy. Okazuje się, że można się dowiedzieć także, czy firma jest vatowcem. Czy takie informacje są potrzebne? Jak do nich dotrzeć?

Kim jest vatowiec?

Vatowcem nazywa się przedsiębiorcę, który wykonuje lub będzie dopiero świadczyć usługi na rzecz innych podatników VAT. Dotyczy to także biznesmenów, których obroty w ciągu roku przekraczają 200 tysięcy złotych z działalności gospodarczej. Muszą oni zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT.

Niektórzy przedsiębiorcy są jednak już od samego początku czynnymi podatnikami VAT. Wtedy od pierwszej sprzedaży muszą być zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Mamy na myśli podatników, którzy zajmują się dostarczaniem niektórych towarów noży i sztućców, monet, niektórych wyrobów jubilerskich, niektórych towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, budynków, budowli lub ich części, nowych środków transportu i innych. Obejmuje to także osoby, które świadczą usługi prawnicze, czy w zakresie doradztwa.

Przeczytaj również:  Jak obliczyć pensje brutto?

Oczywiście czynnymi podatnikami VAT muszą być także firmy, które nie posiadają siedziby na terytorium kraju.

Jak sprawdzić, czy dana firma jest czynnym podatnikiem VAT?

W celu sprawdzenia, czy dana firma jest vatowcem wykorzystuje się narzędzie jakim jest Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów. Na ich oficjalnej stronie uda się znaleźć wyszukiwarkę i właśnie dzięki niej sprawdzimy, czy dana firma jest czynnym podatnikiem VAT. Musimy tylko posiadać jedną z czterech informacji o sprawdzanej firmie: NIP, REGON, numer konta lub nazwę.

Następnie bardzo szybko pojawi się nam na ekranie komunikat, w zależności od uzyskanego rezultatu. Dowiemy się, że albo dany podmiot nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT, jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony. Właśnie w taki sposób bardzo szybko można się dowiedzieć, czy firma jest vatowcem czy nie.