Jak spać, żeby się wyspać?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Każdy chce się dobrze wysypiać i o poranku mieć siły do działania. Jednak nie zawsze jest to tak oczywista kwestia. Bardzo często wiercimy się z boku na bok, nie możemy zasnąć, a rano po prostu budzimy się zmęczeni. Okazuje się, że to, co robimy w ciągu dnia i szczególnie tuż przed snem ma wpływ na jakość naszego snu. Nie warto od razu sięgać po tabletki nasenne. Lepiej zastanowić się nad tym, jak spać żeby się wyspać.

Stwórz miłe miejsce do spania

Chcąc dobrze się wysypiać można podjąć konkretne kroki, które w tym pomogą. Jak najbardziej opłaca się zadbać o wnętrze swojej sypialni. Doskonale sprawdzają się jasne kolory ścian takie jak miętowy, błękitny, brzoskwiniowy. Pozwolą one na relaks i szybkie zasypianie, ponieważ nie będą kłuły w oczy. Jeśli przeszkadza nam hałas z zewnątrz można uszczelnić okna i zadbać o grube rolety. W sypialni konieczne jest wygodne łóżko i komfortowy materac. Nie można także przegrzewać sypialni. Najlepiej utrzymywać w tym pomieszczeniu temperaturę około 18 stopni. Pomocny może się także okazać nawilżacz powietrza.

Przeczytaj również:  Czy sprzedawca ma obowiązek wydać resztę?

Zadbaj o zdrową dietę

Jedzenie ma wpływ także na jakość naszego snu. Warto zdecydować się na lekkostrawną dietę, jeśli mamy dość poważne problemy ze snem. Ostatni posiłek powinno się spożywać ok. 2 godziny przed udaniem się do łóżka i lepiej, żeby był on lekki, na przykład ryby, sałatka. Kostka gorzkiej czekolady przed snem także może okazać się pomocna, bo podnosi poziom serotoniny w organizmie i możemy się skutecznie odprężać. Trzeba też unikać kawy o późnej porze. Lepiej na noc napić się ciepłego mleka a łyżeczką miodu albo herbaty ziołowej.

Prowadź zdrowy styl życia

Codzienna aktywność fizyczna na pewno dobrze wpłynie na stan zdrowia, ale także prawidłowy sen. Wystarczy szybki spacer każdego dnia albo pół godziny ćwiczeń i będziemy się czuć dużo lepiej, a organizm spokojnie zaśnie wieczorem. Warto pamiętać, że lepiej unikać dłuższych drzemek w ciągu dnia. Mogą one tylko rozstrajać nasz rytm dnia. Jeśli czujemy się bardzo zmęczeni to ewentualnie można sobie pozwolić na 15-minutową drzemkę. Oprócz tego unikanie stresu pozwoli mieć dobre samopoczucie i cieszyć się zdrowym snem.

Przeczytaj również:  Czy warto zrobić kurs na wózki widłowe w Opolu?

Wieczorne rytuały

Wiele osób mówi także, że przed snem starają się relaksować, na przykład podczas kąpieli. Można nawet zorganizować sobie domowe SPA i po całej serii takich zabiegów poczujemy się błogo i będziemy senni. W sypialni także można zadbać o świeczki zapachowe i olejki eteryczne, które będą relaksować i pomogą zasnąć.