Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

28 maja 2020 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Kilkanaście lat temu przyciemnione szyby w samochodzie stanowiły wyznacznik luksusu. Obecnie są one coraz częściej spotykane w pojazdach na polskich drogach. Decydując się na przyciemnianie szyb warto sprawdzić jaki stopień przyciemnienia wybrać, ponieważ jest to uregulowane w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Zbyt mocno przyciemnione szyby mogą być powodem otrzymania mandatu, zabrania dowodu rejestracyjnego oraz konieczności usunięcia przyciemnienia. Szyby można przyciemnić na dwa sposoby. Najczęściej spotykanym jest naklejanie specjalnej folii przyciemniającej. Można zrobić to samodzielnie lub zlecić fachowcom. Mniej popularne i dużo bardziej kosztowne jest przyciemnianie techniką piecowej metalizacji szkła tlenkami tytanu. Efekty są trwalsze niż po naklejeniu folii. Ze względów praktycznych właściciele samochodów częściej wybierają foliowanie szyb w celu ich przyciemnienia. Jaką wybrać folię i o jakim stopniu przyciemnienia? Które szyby można przyciemniać i w jakim stopniu? Przyciemniać szyby samodzielnie czy zlecić to fachowcom? Ile trwa taka usługa i ile kosztuje? Jak usunąć folię z przyciemnionych szyb? Czy warto przyciemniać szyby?

Jaka folia do przyciemniania szyb?

Wybierając folię do przyciemniania szyb należy wybrać materiał, który jest dobrej jakości oraz posiada atest wydawany przez Instytut Szkła i Ceramiki (ISiC). Folia powinna mieć także odpowiedni poziom przepuszczalności światła wyrażony w procentach. Jest to szczególnie ważne w przypadku oklejania szyby przedniej i szyb przednich bocznych. Jeśli szyby były fabrycznie przyciemniane lepiej zrezygnować z montażu folii. W przypadku kontroli drogowej okazanie atestu poświadczającego, że użyto folii przyciemniającej o odpowiedniej przejrzystości pozwoli uniknąć wielu problemów. Z kolei brak atestu wiąże się z koniecznością usunięcia przyciemnienia, wysokim mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb?

Przy samodzielnym przyciemnianiu szyb właściciel ponosi koszt zakupu folii oraz poświęca na to swój czas. Naklejanie folii na szyby jest zabiegiem wymagającym dużej precyzji, szczególnie w przypadku szyb wypukłych lub tych o nieregularnym kształcie. Zlecając to zadanie specjalistom trzeba się liczyć z kosztem kilkuset złotych za przyciemnienie szyb bocznych tylnych i szyby tylnej. Im większy samochód, tym większy będzie koszt usługi. Cena wzrośnie także w przypadku wymontowywania szyb z auta na czas oklejania. Warto znaleźć fachowca, który starannie i dokładnie wykona montaż. Wybór folii o wysokiej jakości zapobiegnie jej wyblaknięciu na słońcu i oszpeceniu samochodu. Trwalszym sposobem przyciemniania szyb jest piecowa metalizacja szkła tlenkami tytanu. Często jest ona wykonywana fabrycznie za dopłatą od kilkuset do nawet kilku tysięcy zł. Ma ona wysoką trwałość i skuteczność ochrony, jednak stopień przyciemnienia jest relatywnie niewielki. Z tego powodu właściciele samochodów decydują się na zlecenie tej usługi odpowiednim specjalistom we własnym zakresie. Wówczas wybierają odpowiedni dla siebie stopień przyciemnienia.

Przeczytaj również:  Czy płukanka do silnika jest bezpieczna?

Jaki stopień przyciemniania szyb wybrać?

Tylną szybę i tylne szyby boczne można dowolnie przyciemnić pod warunkiem, że pojazd jest wyposażony w dwa lusterka zewnętrzne. Warto wówczas wybrać taki stopień przyciemnienia, który będzie komfortowy dla kierowcy i pasażerów. Przednie szyby i szyba czołowa powinny mieć wysoki stopień przepuszczalności świetlnej, aby zapewnić odpowiednią widoczność prowadzącemu auto, dlatego zwykle nie przyciemnia się ich. Jeśli przednie szyby są przyciemnione fabrycznie to zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi.

Czy można przyciemnić przednie szyby?

Przednie szyby nie powinny być przyciemniane z uwagi na obowiązujący zapis Prawa o Ruchu Drogowym, które mówi, że: „pojazd powinien być tak skonstruowany, aby zostało zapewnione dostateczne pole widzenia kierowcy”. Inna polska norma zakłada, że pole widzenia kierowcy powinno być niezakłócone w obrębie kąta 180 stopni. Z rozporządzenia o warunkach technicznych wynika, że przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Nie można przyciemniać przednich szyb. Jeżeli są fabrycznie przyciemnione, to w odpowiednim stopniu. Jeśli przednie szyby będą zbyt mocno przyciemnione, kontrola drogowa może wykazać ich zbyt małą przepuszczalność światła, co wiąże się z mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego do czasu usunięcia folii. Po doprowadzeniu szyb do stanu zgodnego z prawem należy udać się na badanie techniczne. Tam zostanie wystawione odpowiednie zaświadczenie od diagnosty, które uprawnia do zwrotu dowodu rejestracyjnego.

Jak samemu przyciemnić szyby?

Można przyciemnić szyby w samochodzie samodzielnie. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość i poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. W tym celu należy kupić specjalną folię przyciemniającą z atestem ISiC. Warto pamiętać, że szyby przeznaczone do zafoliowania powinny być w dobrym stanie, ponieważ folia będzie odklejać się na pęknięciach czy odpryskach. W jaki sposób należy przygotować szyby do przyciemniania? Najpierw trzeba je dokładnie umyć po obu stronach wodą ze środkiem myjącym. Następnie należy dopasować folię do konkretnej szyby. Ważna jest przy tym precyzja i uważność. Folię należy odpowiednio dociąć w taki sposób, żeby wpasowała się w profil okna ze wszystkimi jego zaokrągleniami i kątami. Do pracy warto przygotować szpachelkę, opalarkę do suszenia i nożyk. Folię najlepiej naklejać na zwilżoną szybę i szpachlą usuwać wodę, wygładzając powstałe pęcherzyki. Gdy szyba jest wypukła lub ma nieregularny kształt lepiej skorzystać z pomocy specjalistów od oklejania szyb.

Przeczytaj również:  Jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem

Ile trwa przyciemnianie szyb?

Czas oklejania szyb folią przyciemniającą jest zależny od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość samochodu – im większa powierzchnia do przyciemnienia, tym więcej ono czasu zajmie. Czas ten zależy także od tego, czy przyciemniane są wszystkie szyby czy tylko pojedyncze. Specjaliści od przyciemniania szacują, że czas oklejenia kompletu szyb to od 2 do 6 godzin. W okresie zimowym trwa to zwykle przynajmniej godzinę dłużej, żeby woda spod folii całkowicie wyparowała. Samodzielne przyciemnianie szyb zajmie zapewne więcej czasu z uwagi na potrzebę dokładnego i precyzyjnego wykonania.

Jak usunąć przyciemniane szyby w samochodzie?

Specjaliści od przyciemniania zapewniają, że folię można usunąć bez uszkodzenia szyb. Jednak tak naprawdę zależy to od jakości użytej folii. Można spróbować usunąć ją na własną rękę. Wówczas potrzebny jest nożyk, którym trzeba delikatnie przeciąć folię i opalarka do podgrzania. Następnie kawałek po kawałku należy zdzierać folię. Zadanie to wymaga precyzji i uważności, szczególnie gdy folia przykleiła się bardzo mocno. Dla swojego komfortu warto zlecić to fachowcom, którzy profesjonalnie wykonają usuwanie folii przyciemniającej.

Przyciemnianie szyb – czy warto?

Decydując się na przyciemnianie szyb warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Odpowiednie przyciemnienie szyb pozwala na zmniejszenie przepuszczalności promieni słonecznych do wnętrza samochodu. Dzięki temu auto latem wolniej się nagrzewa, a zimą wolniej wychładza. Jest to bardzo komfortowe dla kierowcy, szczególnie gdy w samochodzie nie ma klimatyzacji. Przyciemnione szyby ograniczają także efekt oślepiania przez jadące za autem pojazdy. Ciemne szyby pozwalają także osłonić się przed ciekawskimi spojrzeniami złodziei, ponieważ nie jest widoczne wnętrze samochodu. Przyciemnienie szyb wpływa także na wygląd pojazdu, który znacznie lepiej się prezentuje. Jest to najprostsza metoda na poprawienie wyglądu samochodu. Oklejenie szyb folią zabezpiecza je przed stłuczeniem i pokaleczeniem pasażerów odłamkami szkła.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.