Jak pozbyć się odbarwień na ubraniach?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Podczas wykonywania obowiązków domowych można bardzo ubrudzić swoje ubrania. Pewnie od razu wrzucamy je do prania a później okazuje się, że zostały one odbarwione. Nawet jedna koszulka może zafarbować cała resztę. Nie musimy wtedy się załamywać i spisywać na straty wszystkich ubrań. Da się je uratować i bardzo często domowymi sposobami. Jak pozbyć się odbarwień na ubraniach?

Jak odbarwić zafarbowane ubrania octem?

Świetnym rozwiązaniem na zafarbowane ubrania okazuje się właśnie ocet. Każdy ma go w domu, więc można z niego skorzystać także w tej sytuacji. Ten produkt mamy zawsze w zasięgu ręki. Jeśli chcemy odbarwić nim zafarbowane ubrania to wystarczy, że namoczymy je w misce z ciepłą wodą. Do roztworu dodajemy pół szklanki octu, a także ¼ szklanki wyciśniętego soku z cytryny. Roztwór dokładnie mieszamy i zostawiamy w nim ubrania na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Ocet odplami ubrania i można go stosować także bez obaw do kolorowych ubrań. Sok z cytryny natomiast usunie nieprzyjemny zapach octu. Ubrania, które poleżały w roztworze z octem i cytryną pierzemy normlanie w pralce i zafarbowania powinny zniknąć.

Przeczytaj również:  Jak dobrać lampy do salonu i jadalni?

Odplamianie zafarbowanych ubrań sodą

Jeśli mamy problem z zafarbowanymi ubraniami to można sięgnąć także po sodę, która działa jak naturalny wybielacz. To tani sposób na zafarbowane ubrania, a w dodatku skuteczny. Wystarczy, że zamoczymy odzież, która jest pofarbowana, w letniej wodzie z 2–2 opakowaniami sody. Odczekujemy kilka godzin i pierzemy ubrania tak jak zawsze.

Kolorową plamkę z ubrania możemy usuną papką z sody oczyszczonej, wody i  wody utlenionej. Taką mieszanką, którą nałożymy bezpośrednio na dane miejsce usuniemy brzydki kolor. Po kilkunastu minutach ubranie pierzemy w pralce i plamka powinna zniknąć.

Jest także drugi sposób na zafarbowane ubrania z wykorzystaniem sody oczyszczonej . Jeśli odzież ma biały kolor lub jest w jasnym odcieniu, można dodać sodę oczyszczoną do prania. Dzięki temu proszek będzie działał mocniej i dokładnie wypierze ubrania. Wystarczy dodać pół szklanki sody do przegrody z proszkiem do prania.

Przeczytaj również:  Kosmetyka biała – poznaj jej zalety

Zafarbowane ubrania to problem wielu osób i bardzo często trzeba będzie jakoś temu zaradzić, Okazuje się, że najlepsze są domowe sposoby. Wystarczy użyć octu i sody oczyszczonej, a odbarwienia będą same znikały. Wiadomo, że czym szybciej zauważymy odbarwienie i zaczniemy coś z nim robić tym mamy większe szanse na uratowanie ubrań. Warto znać takie domowe tajniki, które pozwolą na szybkie usunięcie niechcianego koloru z ubrań.