Jak poprawić pamięć i koncentrację?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Dzisiaj praktycznie każdy musi mieć a głowie mnóstwo spraw. Konieczne jest pamiętanie ważnych dat, numerów i spraw do załatwienia. Tempo życia jednak sprawia, że pilnowanie każdej sprawy nie jest najprostsze. Bardzo często zdarza się nam coś zapominać, co może mieć większe lub mniejsze konsekwencje. Również dzieci i młodzież muszą przyswajać ogromne ilości wiedzy i mogą mieć z tym problem. Nie zawsze koncentracja działa jak należy. Czy można coś z tym zrobić? Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Zadbaj o dobry sen

Na pamięć i koncentrację zdecydowanie wpływa także odpowiednia ilość snu. Każdy powinien o to zadbać, żeby regenerować swój organizm. Dzieci nie powinny spać krócej niż 8-10 godzin dziennie. Jeśli maluch zaśnie odpowiednio wcześnie i o porze jak zawsze, to następnego dnia będzie wypoczęty i gotowy do zabawy i nauki. W przypadku dorosłych wystarczające wydaje się 7-8 godzin snu. Wtedy możemy czuć się zregenerowani i pełni sił. Sen przyczyni się do prawidłowej pracy pamięci i koncentracji.

Przeczytaj również:  Jak się pozbyć cellulitu domowe sposoby?

Wybierz zdrowe jedzenie

Nikogo nie dziwi fakt, że na poprawę pamięci i koncentracji ma wpływ również zdrowa dieta. Dzięki lekkostrawnym posiłkom, owocom i warzywom dostarczamy do organizmu cennych witamin i materiałów, co powoduje, że również nie mamy problemów z pamięcią czy koncentracją. Zamiast słodyczy na drugie śniadanie warto wybrać kanapkę z ciemnego pieczywa z warzywami. Dodatkowo picie dużej ilości wody mineralnej nawodni organizm i dobrze wpłynie na pracę mózgu. Trzeba także pamiętać, by się nie przejadać, tylko jeść odpowiednią ilość kalorii dziennie.

Zaplanuj zadania

Każdego dnia na pewno warto rozsądnie planować ilość obowiązków. Nie będziemy wykonać wielu w efektywny sposób. Lepiej także podzielić większe zadania na etapy i je wykonywać. To pozwoli na sprawne działanie bez uczucia zmęczenia i przygnębienia ilością pracy. Najlepiej planować na dany dzień mniejszą ilość zadań, taką którą uda się wykonać w solidny sposób.

Przeczytaj również:  Jak zacząć ćwiczyć od zera w domu?

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Dodatkowo poprawimy swoją pamięć i koncentrację, gdy zadbamy o sporą ilość aktywności fizycznej. Wystarczy każdego dnia wybrać się na szybki spacer albo pojeździć na rowerze. Wtedy mózg będzie odpowiednio dotleniony i koncentracja nie sprawi mu trudności.

Ćwicz swój umysł

Specjalne ćwiczenia umysłu także pozwolą na poprawę koncentracji. Jak najbardziej warto je regularnie wykonywać. Zaleca się je przede wszystkim dzieciom w wieku szkolnym. Polegają one na rysowaniu różnych figur i obrazków odnajdowaniu właściwych słów oraz zapamiętywaniu kolejności liczb czy wyrazów.