Jak odnowić schody w domu?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

W domu co jakiś czas trzeba przeprowadzać generalne remonty i odnawiać pewne elementy. Trzeba pamiętać także o schodach. Drewniane schody pięknie się prezentują i na pewno wprowadzają do mieszkania określony nastrój. Jednak schody są codziennie używane i po jakimś czasie mogą stracić swój blask i świetność. Z czasem po prostu widać, że się zużyły. Właśnie wtedy trzeba je odnowić, ale w jaki sposób najlepiej można to zrobić?

Ocena stanu schodów

Zanim zaczniemy podejmować się renowacji schodów, trzeba określić jakiej naprawy one wymagają. Mogą być lekko zużyte, skrzypiące i w tym przypadku delikatna obróbka i proste naprawy wszystko zmienią i schody będą wyglądać jak nowe. Jeśli jednak gdzieniegdzie schody wymagają większej renowacji warto poprosić o pomoc fachowców, którzy dokładnie naprawią schody, by były w pełni bezpieczne i świetnie się prezentowały.

Najpierw usunięcie wykładziny i szlifowanie drewnianych schodów

Na schodach mogliśmy mieć wcześniej wykładzinę, linoleum, czy chodniki dywanowe. Zanim zaczniemy renowację schodów trzeba oczywiście je usunąć i to razem z resztkami kleju albo starej masy szpachlowej. Bez problemu powinno się dać je zeskrobać.

Przeczytaj również:  Co to jest peeling?

Jeśli wstępne oczyszczenie schodów mamy już za sobą to zostało nam tylko szlifowanie powierzchni drewnianych stopni i podestów szlifierką oscylacyjną o dużej ziarnistości. Gdzieniegdzie będzie trzeba na pewno użyć papieru ściernego czy cykliny, ponieważ nie dostaniemy się szlifierką w rogi, krawędzie czy wyżłobienia. Natomiast fragmenty powłoki lakieru uda się usunąć ostrym dłutem.

Mając już wstępne szlifowanie za sobą można wykonywać zabiegi z użyciem papieru ściernego. Po wykonaniu tych prac całe schody trzeba dokładnie odkurzyć, żeby usunąć cały pył.

Naprawa stopni drewnianych schodów

Większe czy mniejsze uszkodzenia w schodach, zarysowania czy zgłębienia bardzo szybko można wypełnić szpachlą do drewna. Także wosk  z odpowiednim pigmentem się sprawdzi, bo dzięki niemu możemy usunąć małe rysy. Problem trzeszczących schodów z kolei możemy usunąć dzięki specjalnym cienkim klinom drewnianym. W ten sposób wszystkie luzy zostaną usunięte i podczas chodzenia schody już nie będą skrzypieć.

Przeczytaj również:  Krosty na czole – od czego?

Gruntowanie i zabezpieczanie powierzchni schodów

Odpowiednio oczyszczone, wyszlifowane schody są gotowe do gruntowania. Dzięki temu jeszcze bardziej zabezpieczymy drewniane schody przed ewentualną podatnością na zniszczenia czy zmianę barwy drewna. Dopiero później w ostatnim kroku zabezpieczamy schody lakierem czy olejem. Zyskają one świetny blask i będą wyglądać jak nowe.