Jak obliczyć pensje brutto?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Każda osoba, która podpisuje umowę z pracodawcą, chce mieć wgląd w to, jaką kwotę wynagrodzenia otrzyma po przepracowanym miesiącu. Kwoty brutto i netto z pewnością się od siebie różnią i trzeba wiedzieć, co oznacza każda z nich. Te pojęcia nie zawsze są zrozumiałe dla pracowników. Jak w takim razie obliczyć pensję brutto?

Czym jest wynagrodzenie brutto?

Szczegółowe przepisy dokładnie określają to, czym jest kwota brutto oraz netto. Te pojęcia się od siebie różnią i nie można ich mylić. Wtedy uda się dokładnie obliczyć swoje wynagrodzenie. Ostatnio zmieniały się także przepisy określające sposób rozliczania wynagrodzeń pracownika i kalkulację kwot brutto i netto.

Wynagrodzeniem brutto określa się wynagrodzenie przed dokonaniem z niego potrąceń. Właśnie taką kwotę najczęściej widzimy we wszystkich umowach. W tej kwocie zawierają się przychód podatnika oraz wartość otrzymanych świadczeń i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przeczytaj również:  Jak wyliczyć podatek od umowy uaktywniającej?

Wynagrodzenie netto a brutto

Potocznie mówi się, że wynagrodzenie netto to środki, jakie otrzymujemy do ręki lub na konto bankowe. Zawiera się w nim wynagrodzenie po dokonaniu wszelkich potrąceń, między innymi są to składki na ubezpieczenia społeczne, składka na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczka na PIT oraz ewentualnie inne potrącenia, np. składka pracownika na PPK albo PPE.

Dokładnie można ustalać jednak kwoty netto i brutto wynagrodzenia dopiero w momencie sporządzania zeznania podatkowego. Wtedy odliczane są przysługujące ulgi i kwoty wynagrodzeń stają się miarodajne. W zależności od sytuacji danego podatnika dokładne kwoty wynagrodzeń brutto obliczy specjalny kalkulator.

Trzeba także pamiętać, że składki i odliczenia od wynagrodzenia brutto mogą się różnić w zależności od sytuacji i formy zatrudnienia. Najczęstszą formą jest to umowa o pracę. Jednak w przypadku innych umów, należy mieć na uwadze występujące różnice, np. umowa o dzieło nie stanowi samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego i wtedy kwoty brutto będą wyglądały zupełnie inaczej.