Jak nauczyć psa czystości w domu?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Posiadanie szczeniaka w domu to na pewno nowy etap w życiu i też duże wyzwanie. Na początku będzie trzeba nauczyć zwierzaka czystości. Pies na pewno będzie unikał załatwiania się z daleka od swojego miejsca,  którym je i śpi, ale trzeba nauczyć go, że nasza sypialnia czy kanapa nie jest dobrym miejscem do załatwiana się. Szkolenie psa może się wydawać trudne. Jak nauczyć psa czystości w domu?

Ucz dobrych nawyków

Szkolenie psa jeśli chodzi o czystość trzeba zacząć jak najszybciej. Na pewno będziemy w stanie zauważyć, że pies zaczyna się nerwowo kręcić i wąchać, oznacza to, że za chwilę się załatwi. Trzeba wtedy jak najszybciej wyprowadzić go na zewnątrz, a gdy piesek się wypróżni to chwalimy go i nawet można obdarować go smakołykiem. Zwierzak na pewno po jakimś czasie utrwali sobie ten schemat i już będzie wiedział, że swoje potrzeby może załatwiać jedynie na zewnątrz. Być może będzie sam informował, że chce wyjść na dwór.

Przeczytaj również:  Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot podatku?

Ustal miejsce załatwiania się szczeniaka

Szczeniak nie od razu będzie się załatwiał na zewnątrz. Właśnie na początku warto ustalić mu miejsce, w którym może to robi. Najlepiej trzymając go na smyczy postawić na gazecie czy specjalnej macie dla szczeniąt i wydać mu komendę, np. „załatw się”. Gdy to zrobi chwalimy go i w ten sposób uczymy, że może się załatwiać tylko w tym miejscu. Być może będzie trzeba postępować w ten sposób nawet kilkanaście razy dziennie. Gdy tylko zauważymy, że pies się kręci to warto od razu go zanieść na wskazane miejsce i wydać komendę. Zwierzę po jakimś czasie zakoduje to miejsce i cały schemat.

Po kilku tygodniach zwierzę na pewno samo będzie już kontrolować swoje potrzeby i wręcz będzie nam przypominać o tym, że trzeba go wyprowadzić na zewnątrz. Nie można tego ignorować, bo zwierzę może wtedy załatwić się w najmniej spodziewanym miejscu w naszym domu. Jeśli jednak by się tak zdarzyło to trzeba szybko posprzątać po piesku, by nie zakodował tego, że ma w domu miejsce gdzie też może się załatwić.

Przeczytaj również:  Jak tanio urządzić balkon?

Poznaj harmonogram załatwiania się szczenięcia

Szczeniaka na pewno też nauczymy czystości, gdy poznamy jego potrzeby i to w jakich godzinach najczęściej musimy go wyprowadzać na zewnątrz. Nie można ominąć tego momentu, bo wtedy psiak będzie zdezorientowany i załatwi się w domu. Każde zwierzę ma inne potrzeby. Być może będzie trzeba wyprowadzać psiaka co godzinę albo co pół. Tutaj potrzeba dobrej obserwacji zwierzaka i wtedy nie przeoczymy tego momentu, w którym musimy wyjść ze zwierzakiem. Warto się zdobyć na ten wysiłek, by uczyć zwierzaka czystości.