Jak nauczyć psa czystości w domu?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Posiadanie szczeniaka w domu to na pewno nowy etap w życiu i też duże wyzwanie. Na początku będzie trzeba nauczyć zwierzaka czystości. Pies na pewno będzie unikał załatwiania się z daleka od swojego miejsca,  którym je i śpi, ale trzeba nauczyć go, że nasza sypialnia czy kanapa nie jest dobrym miejscem do załatwiana się. Szkolenie psa może się wydawać trudne. Jak nauczyć psa czystości w domu?

Ucz dobrych nawyków

Szkolenie psa jeśli chodzi o czystość trzeba zacząć jak najszybciej. Na pewno będziemy w stanie zauważyć, że pies zaczyna się nerwowo kręcić i wąchać, oznacza to, że za chwilę się załatwi. Trzeba wtedy jak najszybciej wyprowadzić go na zewnątrz, a gdy piesek się wypróżni to chwalimy go i nawet można obdarować go smakołykiem. Zwierzak na pewno po jakimś czasie utrwali sobie ten schemat i już będzie wiedział, że swoje potrzeby może załatwiać jedynie na zewnątrz. Być może będzie sam informował, że chce wyjść na dwór.

Ustal miejsce załatwiania się szczeniaka

Szczeniak nie od razu będzie się załatwiał na zewnątrz. Właśnie na początku warto ustalić mu miejsce, w którym może to robi. Najlepiej trzymając go na smyczy postawić na gazecie czy specjalnej macie dla szczeniąt i wydać mu komendę, np. „załatw się”. Gdy to zrobi chwalimy go i w ten sposób uczymy, że może się załatwiać tylko w tym miejscu. Być może będzie trzeba postępować w ten sposób nawet kilkanaście razy dziennie. Gdy tylko zauważymy, że pies się kręci to warto od razu go zanieść na wskazane miejsce i wydać komendę. Zwierzę po jakimś czasie zakoduje to miejsce i cały schemat.

Przeczytaj również:  Jak dobrać olejek do skóry?

Po kilku tygodniach zwierzę na pewno samo będzie już kontrolować swoje potrzeby i wręcz będzie nam przypominać o tym, że trzeba go wyprowadzić na zewnątrz. Nie można tego ignorować, bo zwierzę może wtedy załatwić się w najmniej spodziewanym miejscu w naszym domu. Jeśli jednak by się tak zdarzyło to trzeba szybko posprzątać po piesku, by nie zakodował tego, że ma w domu miejsce gdzie też może się załatwić.

Poznaj harmonogram załatwiania się szczenięcia

Szczeniaka na pewno też nauczymy czystości, gdy poznamy jego potrzeby i to w jakich godzinach najczęściej musimy go wyprowadzać na zewnątrz. Nie można ominąć tego momentu, bo wtedy psiak będzie zdezorientowany i załatwi się w domu. Każde zwierzę ma inne potrzeby. Być może będzie trzeba wyprowadzać psiaka co godzinę albo co pół. Tutaj potrzeba dobrej obserwacji zwierzaka i wtedy nie przeoczymy tego momentu, w którym musimy wyjść ze zwierzakiem. Warto się zdobyć na ten wysiłek, by uczyć zwierzaka czystości.

Przeczytaj również:  Jak rozpoznać kosmetyki testowane na zwierzętach?