Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Dziecko w momencie swojego rozwoju co chwilę posiada nowe umiejętności i cechy. Gdy staje się starsze rodzice starają się także oduczać malucha niektórych przyzwyczajeń. Właśnie tak jest z zasypianiem z rodzicami. W którymś momencie dziecko powinno już spać samodzielnie i zasypiać po krótkim pożegnaniu z rodzicami. Jak nauczyć tego dziecko?

Samodzielne spanie dziecka w łóżeczku – jak?

Rodzice niekiedy mają problem z tym, by nauczyć maluszka spać samodzielnie w łóżeczku. Może to być spore wyzwanie. Niemowlęta niekiedy łatwiej zasypiają same, a inne potrzebują czuć bliskość mamy i najchętniej by spały z rodzicami w łóżku.

Na pewno konieczna jest konsekwencja, w uczeniu dziecka, by spało już samodzielnie. Tylko wtedy uda się uzyskać zamierzony efekt. Dziecko może się bać na początku spać samo. Nie będzie ono rozumiało także dlaczego musi już spać samodzielnie. Może być rozkojarzone i wybite ze swojego rytmu i poczucia bezpieczeństwa. Nauka dziecka zasypiania samemu w takim razie nie będzie prosta. Dziecko jednak po kilku dniach już się przyzwyczai do nowej sytuacji i będzie lepiej.

Przeczytaj również:  Jak płacić kartą Sodexo przez internet?

Nauka samodzielnego zasypiania – czego unikać?

Nauka samodzielnego zasypiania nie będzie łatwa dla maluszka, więc trzeba chociaż trochę mu to ułatwić. Jak najbardziej nie powinno się jej rozpoczynać w dniu, w którym dziecko jest bardzo zmęczone, miało sporo wrażeń. W ten sposób zmiana sposobu zasypiania wywoła u dziecka lęk i jeszcze większy stres. Niekiedy w życiu dziecka zaszły duże zmiany, bo mama wróciła do pracy czy rodzina przeprowadziła się w inne miejsce. Czas tuż po takiej zmianie także nie jest dobry na to, by uczyć dziecko samodzielnego zasypiania. Oczywiście, gdy dziecko ma w danym dniu kolki, infekcje czy ząbkuje także nie będzie dobrym pomysłem, by na siłę zmuszać je do spania samemu. Wtedy dziecko potrzebuje opieki.

Co pomaga dziecku szybko zasnąć samodzielnie?

Dzięki niektórym zabiegom można pomóc dziecku łatwo zasypiać i nie zdąży się ono zorientować, że śpi samodzielnie. Jak najbardziej będzie temu sprzyjać stały rytm dnia. Wszystkie czynności wieczorem należy wykonywać w tej samej kolejności. W ten sposób dziecko będzie się uczyć, że po całym rytuale będzie spać.

Przeczytaj również:  Uczulenie na krem – od czego się bierze?

Warto także starać się, żeby dziecko kładło się spać o tej samej porze. Po południu nie należy już pobudzać dziecka energicznymi zabawami, piosenkami. Powinno ono powoli szykować się do spania. Pokój dziecka powinien być także dobrze wywietrzony przed snem. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by gasić wszystkie światła na noc. W ciemności dziecko szybko zaśnie.