Jak nauczyć dziecko mówić mama?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Rodzice malucha z dużą niecierpliwością czekają tego momentu, w którym dziecko zacznie wypowiadać pierwsze słowa i będzie próbowało komunikować swoje potrzeby. Bardzo często pierwszym słowem, jakie wypowie dziecko dość wyraźnie jest właśnie „mama”. Okazuje się, że prostymi sposobami można wspierać rozwój mowy u dziecka. W jaki sposób można to uczynić i nauczyć dziecko mówić „mama”?

Naucz dziecko obserwować świat razem z tobą

Bardzo pomocne w nauce dziecko pierwszych słów jest obserwowanie świata razem z nim. Wystarczy usiąść czy położyć się obok niego i przez chwilę wodzić wzrokiem z buzi dziecka na otoczenie i z powrotem. W ten sposób dowiemy się, czym dziecko się interesuje i co przykuwa jego uwagę. Właśnie wtedy można opowiadać dziecku, o tym co się znajduje wokół. Również mama może wspominać o sobie używając słowa „mama”. Dziecko dobrze się z nim osłucha i będzie kojarzyło z nim tylko jedną osobę. Wkrótce dziecko nas zaskoczy i powie po raz pierwszy „mama”.

Przeczytaj również:  Wyprawka dla noworodka – co musisz mieć przed urodzinami dziecka? Podpowiadamy!

Czytaj książki maluszkowi

Dzieci od najmłodszych chwil kochają książeczki i dzięki nim także będą uczyć się nowych słówek. Bardzo często w ten sposób maluch się rozwija, zwraca uwagę na ciekawe ilustracje, ale też na to, o czym opowiada mu mama. W ten sposób z pewnością osłuchamy dziecko z nowymi słowami i wkrótce powie ono także „mama”.

Śpiewaj dziecku jak najczęściej

Wyraz „mama” pojawia się bardzo często nie tylko w książeczkach dla maluszków, ale również w wielu piosenkach, które maluchy pokochają od razu. Gdy będziemy śpiewać dziecku i zwracać uwagę na nowe słowa z pewnością szybko zacznie ono kojarzyć słowo „mama”. Nie ma łatwiejszego sposobu zapamiętywania słów niż kojarzenie ich z piosenek.

Utrzymuj z dzieckiem kontakt wzrokowy

Podczas rozmowy z maluchem trzeba utrzymywać z nim kontakt wzrokowy. Trzeba się starać, by działo się tak za każdym razem. Dziecko dzięki temu będzie mogło obserwować, w jaki sposób układają się nasze usta i język. W każdej sytuacji można patrzeć na malucha, gdy do niego mówimy i będziemy zaskoczeni, jak szybko zacznie on powtarzać po nas nowe słowa. Niewerbalna mowa ma duże znaczenie w nauce mówienia. Nie można o tym zapomnieć.

Przeczytaj również:  Jakie ubranka dla noworodka do szpitala?