Jak jeść mądrze w święta Bożego Narodzenia?

20 grudnia 2020 0 Komentarzy

Oceń

Każdego roku na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia zaczynasz przejmować się wizją spędzenia trzech dni przy suto zastawionym stole? Boisz się, że znów będziesz musiał jeść to, na co niekoniecznie masz ochotę? W tym artykule znajdziesz kilka porad, jak spokojnie i bez nerwów spędzić zbliżający się czas grudniowych świąt w kontekście bożonarodzeniowego jedzenia.

„Znów będę musiał zjeść te wszystkie dania”

Zacznijmy od tego, że nikt nie może kazać Ci robić czegokolwiek wbrew Twojej woli. W przypadku jedzenia sprawa jest trochę utrudniona, ponieważ często zdarza się, że osoby, które przygotowały świąteczne potrawy, wywołują w gościach spore wyrzuty sumienia.

  • „No zjedz, bo wszyscy jedzą.”
  • „Jeśli nie zjesz, to będę musiała wyrzucić.”
  • „Taka chuda jesteś, nie musisz się już bardziej odchudzać.”

Słysząc takie komunikaty, czujesz się winny — bo nie chcesz być jedyny, który nie je; bo nie chcesz marnować jedzenia; bo nie chcesz się tłumaczyć, że się nie odchudzasz, tylko taką masz budowę ciała. Dlatego jesz, żeby nie musieć słuchać tych przykrych docinków, a następnie masz duże poczucie winy i ból brzucha z przejedzenia.

Przeczytaj również:  Sposoby na efektywne zarządzanie zapasami spożywczymi w firmie

Powyższe zagadnienia to tylko ułamek problemu, jakim jest zaburzona relacja z jedzeniem. Jeśli czujesz, że ten temat jest obecny w Twoim życiu i nie pozwala Ci normalnie funkcjonować, to dobrze byłoby poszukać pomocy — na przykład rozpocząć psychoterapię indywidualną w Lublinie. Na spotkaniach z terapeutą szczegółowo omówisz takie zagadnienia, jak bezpodstawne obwinianie się po zjedzeniu czegoś czy nieumiejętność stanowczego odmawiania innym.

Asertywność w czasie świąt — jak zachować się w kłopotliwych sytuacjach

Grzecznie, ale zdecydowanie odmów. Podziękuj i powiedz, że nie jesteś głodny, że zjesz później. Jeśli mimo Twojego sprzeciwu nadal jesteś namawiany do zjedzenia czegoś, to powtarzaj swój komunikat w kółko. W tej sytuacji zatroszcz się przede wszystkim o siebie — nie skupiaj się na tym, że komuś będzie przykro, bo odmówiłeś zjedzenia kolejnego kawałka ciasta. To normalne, że jeśli mama, babcia czy ciocia napracowały się w kuchni, przygotowując wszystkie świąteczne potrawy, to chcą, aby zostały zjedzone. Ty jednak nie ulegaj. Jedz tyle, na ile pozwala Ci organizm. Nie wpychaj w siebie jedzenia na siłę — Twój żołądek nie jest z gumy. A jeśli już zdarzy Ci się przejeść, to wybierz się na spacer, wypij gorącą herbatę z mięty, ale przede wszystkim nie obwiniaj się o to, że znów zjadłeś za dużo. Postaraj się wyciągnąć wnioski i nie popełniać tego samego błędu w przyszłości.

Przeczytaj również:  Jak przestać jeść słodycze?

Podsumowanie

Odmawianie komuś, zwłaszcza bliskiej osobie, nie jest łatwe, jednak to świadome zatroszczenie się o samego siebie. Nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę — spróbuj zastosować w praktyce metodę małych kroków i zobaczyć, co się stanie. Jeśli jednak czujesz, że kwestia jedzenia w czasie świąt Bożego Narodzenia powoduje u Ciebie problemy z koncentracją, snem lub sprawia, że zaczynasz unikać ludzi czy obowiązków, to zastanów się nad wizytą u terapeuty. Na psychoterapii w Lublinie (lub innym mieście) będziesz mógł zmierzyć się ze swoim problemem pod czujnym okiem specjalisty.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.