Ile kosztuje odrobaczenie psa u weterynarza?

15 lipca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (4)

Każdy odpowiedzialny właściciel psa zdaje sobie sprawę, jak istotne jest zadbanie o jego bezpieczeństwo i zdrowie poprzez systematyczne odrobaczanie. Szczeniaki znacznie bardziej podatne są na zakażenie larwami pasożytów niż dorosłe psy, dlatego właśnie ważne jest, aby zacząć działać jak najwcześniej, by nie pozwolić im się dostać np. do układu pokarmowego zwierzaka lub co gorsza – rozmnożyć. Z tego artykułu dowiesz się, m.in. ile kosztuje odrobaczenie psa u weterynarza, czy możesz zrobić to samodzielnie w domu, a także kiedy się za to zabrać. 

Kiedy trzeba odrobaczyć szczeniaka?

W życiu każdego psiaka możemy wyszczególnić kilka momentów, które są szczególnie ważne w procesie odrobaczania. 

  • Pojawienie się objawów zakażenia

Oczywiście jednym z podstawowych i niepokojących sygnałów, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest wystąpienie u pupila objawów, wskazujących na pogorszenie się jego stanu zdrowia np. poprzez zakażenie pasożytami. Jakie symptomy mogą o tym świadczyć? Najczęściej zaobserwować można m.in.: biegunki, wymioty, zaparcia, osłabienie i zniechęcenie do zabawy. Tak naprawdę każdy szczeniak może inaczej reagować na pasożyty.

  • Odrobaczenie powinno poprzedzać podanie pierwszych szczepień

Zanim zaczniemy podawać szczeniakowi dawki podstawowych szczepień, powinniśmy przeprowadzić odrobaczenie. Osoby zajmujące się hodowlą szczeniaków mają w zwyczaju oddawać je do nowych domów dopiero po przeprowadzeniu kompleksowych szczepień wraz z odrobaczaniem. Jednak Ty, zanim zabierzesz pieska, musisz pamiętać, żeby zawsze dopytać czy rzeczywiście tak było.

Przeczytaj również:  Czy weterynarz może wypisać receptę dla człowieka?

Kiedy trzeba odrobaczyć szczeniaka po raz pierwszy, a kiedy należy to powtórzyć?

O pierwszym odrobaczeniu szczeniaka można już myśleć w jego 3 tygodniu życia. Kolejne dawki można nazwać w pewnym sensie przypominającymi – podaje się je pupilom po skończeniu 5 oraz 8 tygodniu. I czwarta niezbędna dawka, konieczna jest do podania po 11 tygodniu życia. Gdy ten etap szczepień szczeniak ma już za sobą, przy planowaniu kolejnych dawek musimy uwzględnić jego otoczenie oraz stopień narażenia na kontakt z pasożytami. Przyjęło się, że profilaktycznie odrobaczanie powinno być wykonywane co 4-6 miesięcy.

Ile kosztują tabletki na odrobaczanie psa?

To na czym nie należy oszczędzać to przede wszystkim zdrowie nasze i naszych pupili. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć kalendarza szczepień oraz odrobaczeń. Zignorowanie tego obowiązku może wyrządzić psiakowi wiele szkód i cierpienia. Zapewne zastanawiasz się, ile kosztują tabletki na odrobaczanie psa – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, jednorazowo należy zapłacić około 15-25 zł. Zdecydowanie tak niedużym kosztem możesz uchronić pupila przed pasożytami, których pozbycie się po zarażeniu będzie nie lada wyzwaniem – i znacznie droższym. 

Ile kosztuje odrobaczenie psa u weterynarza? I od czego zależy wysokość ceny

Bardzo często praktykowane jest przeprowadzanie odrobaczenia psiaka samodzielnie w domu. To nic dziwnego, w końcu potrzebujemy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie do tego tabletki. Trudność polega na tym, że nie każdy pupil z chęcią je skonsumuje, dlatego trzeba mieć to na uwadze i tego dopilnować. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie przebiegało w odpowiedni sposób najlepiej i najprościej bedzie jeżeli udasz się z psem do weterynarza, który dobierze dawkę preparatu i jego rodzaj do wagi pupila. Ile kosztuje odrobaczanie psa u weterynarza? Zwykle jest to koszt sięgający 20-40 zł. Natomiast musisz mieć na uwadze, że wysokość ceny zależy od tego czy oprócz odrobaczania zostanie przeprowadzona np. konsultacja lub jakieś dodatkowe badanie.

Przeczytaj również:  Czy weterynarz obcina pazury psu?

To Ty jesteś w pełni odpowiedzialny za swojego psa, dlatego pamiętaj o terminach szczepień oraz odrobaczaniu, a z pewnością zadbasz nie tylko o swój portfel, ale i jego radość. W większości przypadków, psy także nie zbyt chętnie decydują się na obcięcie pazurów, wykąpanie czy czyszczenie zębów, dlatego warto sięgnąć rady specjalisty. Czy weterynarz obcina pazury psu? Na szczęście tak i nie musisz samemu się za to zabierać. Natomiast czy weterynarz może wypisać receptę dla człowieka? To dopiero jest niezwykle ciekawa kwestia.