Ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność i tą inwestycją interesuje się wiele osób i firm. Panele słoneczne znajdziemy w wielu gospodarstwach domowych. W ten sposób można pozbyć się dużych kosztów za energię, co bardzo cieszy. Jakie jednak są koszty takiej inwestycji i ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki?

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Myśląc o inwestowaniu w fotowoltaikę warto dowiedzieć się, z czym się wiąże zainstalowanie paneli i z czego składa się instalacja fotowoltaiczna. Na pewno trzeba wiedzieć, że system, który pozwoli nam wykorzystać energię odnawialną składa się z:

  • paneli fotowoltaicznych – zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych;
  • falownika(inwertera) – zamienia prąd stały w prąd zmienny;
  • liczników – pokazują poziom zużycia i produkcji energii;
  • optymalizatorów – zwiększają wydajność całej instalacji;
  • zabezpieczeń AC/DC – chronią fotowoltaikę przed wyładowaniami i przepięciami;
  • systemu montażowego i okablowania.
Przeczytaj również:  Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem?

Fotowoltaika dla domu – ile kW fotowoltaiki na dom jednorodzinny?

Przed montażem instalacji fotowoltaicznej trzeba zastanowić się, jaką powinna mieć moc. Wtedy będziemy wiedzieć, ile paneli musimy zainstalować, by fotowoltaika była wydajna i spełniała swoje zadanie. Aby wyliczyć, ile kW fotowoltaiki jest potrzebne na dom jednorodzinny trzeba zapoznać się z rachunkami za prąd z ostatniego roku.

Mniej więcej w przybliżeniu, standardowy dom jednorodzinny potrzebuje od 2 500 do 3 000 kWh rocznie. Można więc przyjąć, że potrzebna będzie instalacja o mocy mniej więcej 3,5 – 4 kW.

Ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki?

Wyliczenie, ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki, będzie możliwe, gdy weźmie się pod uwagę moc całej instalacji. Ocenia się, że im większa moc, tym cena 1 kW fotowoltaiki niższa. Uśredniając można przyjąć, że średni koszt to:

  1. 6 000 zł przy instalacji do 4 kWp;
  2. 5 000 zł przy instalacji ok. 5 kWp;
  3. 4 000 zł przy instalacji bliskiej 8 kWp.
Przeczytaj również:  Po kim dziecko dziedziczy inteligencję?

Koszt 1 kW fotowoltaiki waha się zazwyczaj od 4 000 zł do 6 000 zł – im większa instalacja, tym wyższa opłacalność fotowoltaiki.

Fotowoltaika to rozwiązanie, które jest coraz częściej wykorzystywane. Dzięki niemu można posiadać dodatkowe źródło energii i przez co koszty za prąd będą dużo niższe. Opłaca się inwestować w panele słoneczne, które bardzo szybko się zwrócą.