Gdzie wyrzucać plastikowe zabawki?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

To bardzo normalne, że dzieci co jakiś czas już się nie bawią tymi zabawkami co wcześniej. Co jakiś czas chcą innych i wtedy powstaje kwestia, co zrobić z obecnymi zabawkami. Można zawsze podarować je bliskim, którzy mają lub spodziewają się dzieci. Jednak gdy ta opcja nie wchodzi w grę problem jest trochę poważniejszy. Gdzie w takim razie wyrzucać plastikowe zabawki? Warto to wiedzieć, by żyć w zgodzie z ekologią.

Zabawki z tworzyw sztucznych – nie do kosza!

Na myśl o wyrzucaniu może nam przyjść do głowy oczywiście kosz na śmieci czy duży śmietnik na osiedlu. Jednak wcale nie tutaj powinno się wyrzucać plastikowe zabawki. Są one stworzone z takiego tworzywa, który łatwo ulega recyklingowi. Właśnie z tego powodu trzeba wyrzucać plastikowe zabawki w ściśle ustalonych punktach. Jeśli na etykiecie zabawki znajdziemy informację, że nadaje się ona do odzysku to można umieścić zabawkę w żółtym pojemniku na metale i tworzywa. Jednak wcześniej trzeba usunąć ewentualne baterie.

Przeczytaj również:  Kosmetyka biała – poznaj jej zalety

Wszystkie inne plastikowe zabawki, które nie nadają się do recyklingu trzeba oddać do specjalnych punktów, tzw. PSZOK i tam zostaną one umieszczone w specjalnych oddziałach, które zajmują się odpadami.

Nietypowe zabawki – gdzie wyrzucić?

Zabawki bardzo często oprócz plastiku posiadają w sobie także elektronikę i w takim przypadku również trzeba oddać zabawki do punktu PSZOK. Te wyspecjalizowane punkty recyklingu już będą wiedziały co dalej zrobić z takimi zabawkami. Nie należy wyrzucać wszelkiej elektroniki w tym zabawek do zwykłego pojemnika na śmieci.

Problematyczne niekiedy mogą się okazać pluszaki, które też mogą być wykonane z materiałów sztucznych. Niekiedy nie nadają się właśnie do ponownego przetworzenia, bo posiadają flausz lub inne wypełnienie. Wtedy koniecznie trzeba zgłosić się po punktu PSZOK i dokładnie dopytać, czy tutaj można oddać te konkretne misie. Bardzo często też są organizowane zbiórki, gdzie można oddać zabawki i wtedy jeszcze inne dzieci z nich skorzystają.

Przeczytaj również:  Kwas migdałowy – działanie