Do kiedy można się rozliczyć z podatku?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Rozliczenie się z podatku z urzędem skarbowym to obowiązek, jakiego musi dopilnować każda osoba zatrudniona w oparciu o różnego rodzaju umowy. Większość podatników dobrze o tym wie i pamięta, jednak niekiedy data ostatecznego terminu dokonania takich działań może wylecieć z głowy. Do kiedy można się rozliczać z podatku?

Rozliczenie podatku za 2020r.

Z reguły podatnicy składają deklaracje PIT-37. Je można automatycznie zaakceptować w e-Urzędzie Skarbowym. Warto tylko wcześniej sprawdzić poprawność danych. Oprócz tego często wykorzystywane są także zeznania podatkowe PIT -36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Trzeba pamiętać o złożeniu zeznania podatkowego w terminie do 30 kwietnia 2021r., bo w przeciwnym razie może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Sposoby rozliczenia podatku

Każda osoba ma możliwość wybrać, w jaki sposób złoży zeznanie PIT. Właśnie uda się zrobić to najszybciej poprzez usługę Twój e-PIT albo przez system e-Deklaracje. Oczywiście forma papierowa jest także dostępna. Mamy także dostępne różne programy, dzięki którym wypełnia się deklarację podatkową i korzysta także z ulg. Podatnicy rozliczając się w jednej z form mogą także przekazać 1 procent swojego podatku. Okazuje się, że w przypadku rozliczania się drogą elektroniczną szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty.

Przeczytaj również:  Jak obliczyć pensje brutto?

Co jednak w przypadku, gdy podatnik nie złoży samodzielnie rozliczenia podatkowego w usłudze Twój e-PIT? Wtedy przygotowane przez system rozliczenia zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone. Urząd następnie powiadomi o tym, czy konieczna jest dopłata czy nie.

Trzeba tylko pamiętać, że w usłudze Twój e-PIT nie każda deklaracja złoży się automatycznie. Nie dzieje się tak w przypadku zeznania PIT-36. To rozliczenie trzeba uzupełnić samodzielnie i je zaakceptować. Jednak zdecydowanie lepiej pamiętać o tym, by w terminie dopilnować złożenia zeznania podatkowego i uniknąć także kar z tym związanych. Można korzystać z kilku form dokonania takiego zeznania.