Dlaczego woda jest potrzebna do życia?
7 maja 2020 0 KomentarzyLudzkie ciało składa się w dużej mierze z wody, która odgrywa ważną rolę w procesie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda krążąca w ciele wspiera prawidłowy przepływ płynów ustrojowych, wspiera funkcjonowanie narządów, wypłukuje toksyny, a także zapewnia prawidłowy metabolizm. Standardowo powinno się wypijać codziennie przynajmniej 2 litry wody. Najlepiej popijać ją małymi łykami lub wypijać szklankę o ustalonych porach. Warto zwracać uwagę na to, w jakiej formie dostarczamy wodę do organizmu. Spożywanie dobrej jakości wody korzystnie wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale także i na ogólne samopoczucie. Z kolei odwodnienie organizmu stanowi poważne zagrożenie zdrowotne.
Napoje a woda
Mamy do dyspozycji wiele rodzajów napoi, które możemy spożyć. Przygotowanie ciepłej kawy czy herbaty opiera się w dużej mierze na użyciu wody. Woda jest podstawą dostępnych w sklepach kolorowych napoi. Nawet w alkoholu występuje woda! Ale czy o taką wodę chodzi? Nie do końca. Odpowiednie nawadnianie organizmu wymaga picia czystej wody. Najlepiej żeby była to czysta woda źródlana, zwykle preferowana jest woda niegazowana. W większości dostępnych w sklepach napoi opartych na wodzie znajdują się często słodziki i konserwanty. Jeśli chodzi o alkohol, to ma on silne działanie odwadniające. Używając do picia wody z kranu warto zaopatrzyć się w odpowiedni dzbanek z filtrem, który oczyści ją z zanieczyszczeń.
Korzyści z picia wody
Codzienne picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Odpowiednie nawodnienie sprawia że mamy więcej energii, chętnie podejmujemy działanie i nowe wyzwania. Dzięki wodzie nasz organizm jest odpowiednio dotleniony, zwiększa się ilość czerwonych ciałek krwi, a więc i odporność. Składniki odżywcze są dostarczane do narządów i komórek ciała za pośrednictwem wody. Odpowiednie nawodnienie zmniejsza poziom cholesterolu, usuwa toksyny, usprawnia proces trawienia, a także zmniejsza uczucie głodu. Dzięki wodzie lepiej pracują serce, nerki, wątroba czy jelita. Nawodnienie organizmu łagodzi bóle głowy i reguluje ciśnienie krwi. Niweluje skurcze mięśni oraz uelastycznia i ujędrnia skórę. Poprawia także pamięć i koncentrację.
Skutki odwodnienia
Organizm wydala wodę z moczem oraz przez skórę. Woda nie może odnowić się w organizmie, dlatego trzeba ją uzupełniać. Odwodnienie to stan w którym w ciele są niedobory wody, co zaburza funkcje życiowe. Pierwszym objawem odwodnienia jest potęgujące się poczucie zmęczenia, ponieważ system nerwowy, mózg i mięśnie zaczynają pracować coraz wolniej. Częstym objawem jest ból głowy. W odwodnionym organizmie zmniejsza się wydzielanie moczu, zbędne produkty przemiany materii nie są usuwane, a w efekcie toksyny gromadzą się w organizmie i zaczynają go zatruwać. Długotrwałe odwodnienie powoduje zaburzenia rytmu serca, choroby nerek, wątroby i pęcherza moczowego, problemy z trawieniem i zaparcia. Wpływa na przesuszenie skóry i śluzówek, przyspiesza proces starzenia. Ogólnoustrojowe zakażenie odwodnionego organizmu może doprowadzić do śmierci.