Dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Każdej osobie, która robi pranie zależy na tym, żeby ubrania były czyste i pachnące. Wyciągając pranie z pralki powinniśmy poczuć przyjemny zapach płynu do płukania. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. Można się bardzo rozczarować, gdy poczujemy niezbyt przyjemny zapach. Od razu powstaje pytanie, co zrobiliśmy nie tak, albo co się dzieje z naszą pralką. Dlaczego pranie nie pachnie płynem do płukania?

Przykry zapach w pralce?

Jeśli mamy nową pralkę, to być może nie dotyczy nas problem nieprzyjemnego zapachu z pralki. Wtedy ubrania pachną świeżością. Jednak pralka, która ma swoje lata może zawierać w sobie pleśń i to właśnie ona jest powodem nieprzyjemnego zapachu w pralce. Jak to możliwe, że mamy pleśń w pralce?

Producenci pralek konstruują je teraz w taki sposób, by były jak najbardziej ekologiczne i pobierały mało wody. Jednak to przekłada się na fakt, że niekiedy nie uda się wypłukać całego proszku czy płynu do płukania z bębna pralki. Jeśli on tam zalega przez dłuższy czas może zmienić się w pleśń i nieprzyjemnie pachnieć.

Przeczytaj również:  Jak rozpoznać kosmetyki testowane na zwierzętach?

Wiele osób także sypie zbyt dużo proszku do prania. Również podobnie jest z płynem do płukania. Gdy dodajemy zbyt dużo tych produktów do prania to po jakimś czasie w pralce powstanie pleśń i będzie informować o tym nieprzyjemnym zapachem. Także krótkie programy prania i niskie temperatury powodują, że w pralce zalega proszek.

Jak usunąć brzydki zapach z pralki?

Gdy już wiemy, że to właśnie pleśń może powodować przykry zapach w pralce i ubrania nie pachną płynem do płukania to trzeba coś  z tym zrobić. Domowe jak i profesjonalne sposoby pomogą pozbyć się tego problemu. W zależności od tego, jak bardzo nasza pralka jest zanieczyszczona to musimy wybrać bardziej drastyczne metody jej oczyszczania.

Chcąc pozbyć się wszystkich brudów z pralki można wykonać tzw. wygotowanie pralki. Wystarczy po prostu wybrać program prania z temperaturą 90°C. Po pełnym cyklu takiego prania większość bakterii i pleśni powinna zniknąć. Dodatkowo można dodać do takiego prania 3/4 szklanki białego octu i 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Te produkty powinny sprawić, że pralka usunie zalegający w zakamarkach brud i pleśń. W sklepach także można znaleźć specjalne produkty chemiczne do czyszczenia pralek. Niekiedy trzeba powtórzyć taki cykl kilka razy, żeby udało się dobrze wyczyścić pralkę. Wtedy nie tylko ona będzie czysta, ale też pranie po wyjęciu będzie ładnie pachnieć płynem do płukania.

Przeczytaj również:  Jak odnowić schody w domu?