Czy weterynarz obcina pazury psu?

15 lipca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (2)

Decydując się na pupila, musimy nie tylko pamiętać o kwestiach bezpośrednio związanych z jego opieką, czyli np. zapewnieniu schronienia, odpowiednim wyżywieniu czy codziennej dawce ruchu. Jest mnóstwo innych aspektów, które są równie istotne i które w dużym stopniu mają wpływ na jego komfort oraz zdrowie. Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest obcinanie psu pazurów? Jeśli tak – to świetnie, jeśli nie koniecznie zapoznaj się z tym artykułem, a dowiesz się nie tylko, dlaczego to takie ważne, ale także jak to robić i czy warto zdecydować się na pomoc weterynarza.

Dlaczego należy obcinać psu pazury?

Zastanawiasz się, dlaczego powinieneś pamiętać o skracaniu pazurów swojego pupila? Już zabieramy się za wyjaśnienia. Paznokcie psa, tak samo jak człowieka rosną nieustannie przez całe życie. Jak wiadomo, im są dłuższe, tym ciężej jest nam wykonywać niektóre czynności, a także zwiększa się ryzyko ich złamania, co bardzo często dostarcza dużą dawkę bólu. Podobnie wygląda to w przypadku czworonoga. Kiedy jego pazury są za długie, uniemożliwiają mu właściwie poruszanie się, a także powodują powstanie bolesnych skaleczeń. Co więcej, z uwagi nie brak komfortu psa, dochodzi do niefizjologicznego ustawiania przez niego palców, doprowadzającego do naderwań i złamań pazurów – a to bywa niezwykle bolesne. Bardzo często psy samodzielnie powodują starcie paznokci, poprzez spacery oraz zabawy na dworze i rzeczywiście jest to możliwe, ale tylko w przypadku, gdy są one jeszcze dość krótkie.

Obcinanie paznokci psom – na co należy zwrócić uwagę?

W związku z tym, że pazury psa do pewnej ich długości są bardzo mocno ukrwione i unerwione, musimy być niezwykle ostrożni i precyzyjni w tym co robimy. Proces obcinana paznokci może być niekomfortowy nie tylko dla Ciebie, ale także dla pupila, który bardzo często w takich sytuacjach staje się nerwowy i niespokojny. Aby temu zaradzić, warto spróbować go w pewien sposób przekupić smakołykami lub ulubionymi zabawkami, jeżeli i to nie zadziała, najlepiej jest się z nim udać do fachowca, czyli oczywiście weterynarza

Przeczytaj również:  Ile kosztuje odrobaczenie psa u weterynarza?

Obcinanie pazurów psa w domowych warunkach

Do samodzielnego obcinania psich pazurów potrzebujesz tak naprawdę tylko specjalnych zaokrąglonych cążków. Wiedz też, że naczynia krwionośne przy pazurach mogą się przesuwać, dlatego bardzo ważne jest, abyś na początek dokładnie przyjrzał się, gdzie znajduje się rogowata część pazura, ponieważ tylko taką powinieneś obciąć. Może się tak zdarzyć, że nie będziesz w stanie dojrzeć granicy – w takich sytuacjach, lepiej obciąć mniej niż za dużo, aby nie doprowadzić do długotrwałego krwawienia i bólu

Co ile należy obcinać psu pazury?

Przyjęło się, że psie pazury powinny być obcinane co około 2-3 tygodnie. Dzięki przestrzeganiu tej regularności nie tylko pozbędziemy się nadmiernej długości paznokci, ale także naczynia krwionośne zaczną się cofać – co jest niezwykle ważne.

Czy weterynarz obcina psu pazury?

Obcinanie psich pazurów jest nie lada wyzwaniem, które wymaga od nas nie tylko niesamowitej precyzji, ale także zwinności i szybkości w działaniu. Co dla wielu początkujących osób może być niemożliwe do pogodzenia. Niestety obcinanie powinno przebiegać bardzo sprawnie, poprzez wykonywanie pewnych ruchów cążkami i odpowiednio mocne trzymanie każdego palca. Bardzo często nie jesteśmy w stanie sobie samodzielnie z tym poradzić. Dlatego, aby zapewnić sobie i swojemu pupilowi odrobinę komfortu warto pomyśleć o pomocy kogoś doświadczonego

Przeczytaj również:  Czy weterynarz może wypisać receptę dla człowieka?

Zatem czy weterynarz obcina psu pazury? Oczywiście, że tak. Taką pomoc otrzymasz w każdym gabinecie weterynaryjnym tak jak i w wielu zakładach fryzjerskich oferujących usługi dla czworonogów. Odpowiednie podejście i doświadczenie bardzo często sprawiają, że nawet zestresowany zwierzak, współpracuje podczas zabiegu i zachowuje się bardzo spokojnie. 

To jednak nie wszystko, aby w pełni zadbać o zwierzaka, powinniśmy przede wszystkim zapobiegać wystąpieniu wszelkich dolegliwości. Dlatego, koniecznie przestrzegaj kalendarza szczepień i odrobaczeń. Jest duże prawdopodobieństwo, że w tym momencie zacząłeś zastanawiać się, ile kosztuje odrobaczenie psa u weterynarza i czy mógłbyś wykonać je samodzielnie. Jest to możliwe, natomiast miej na uwadze, że jeżeli nie jesteś czegoś pewny, to bezpieczniej będzie skorzystać z pomocy specjalisty. Czy weterynarz może wypisać receptę dla człowieka? Czy takie rozwiązania dwa w jednym rzeczywiście istnieją i się sprawdzają? Jest to bardzo ciekawy temat, któremu zdecydowanie warto przyjrzeć się z bliska.