Czy weterynarz może wypisać receptę dla człowieka?

15 lipca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (2)

Jak dobrze wiadomo, weterynarz jest lekarzem, ale jego pacjentami są zwierzęta, a nie ludzie i to na ich leczeniu polega jego praca. Może rzec, że organizm człowieka nie wiele różni się od zwierzęcego – finalnie w obu przypadkach zachodzą podobne procesy życiowe. Gdy u naszego pupila występują niepokojące objawy, powinniśmy zareagować natychmiast i skontaktować się ze specjalistą w celu zaplanowania leczenia. Czy Ty również zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy weterynarz może wypisać receptę dla człowieka? To bardzo ciekawe, dlatego postanowiliśmy zgłębić wiedzę na ten temat.

Czy zwierzętom można podać leki zakupione w aptece?

Każdy właściciel zwierzaka powinien reagować zawsze, gdy tylko zaobserwuje u pupila niepokojące objawy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do fachowca, czyli samego weterynarza. W wielu przypadkach nie ma konieczności przeprowadzania ryzykownej operacji czy zabiegu. Najczęściej wystarczy zmiana diety, podanie tabletek na odrobaczenie lub rozpoczęcie leczenia innymi mocniejszymi preparatami. Wszystko zależy tak naprawdę od stanu zdrowia zwierzęcia. 

Ludzie często zdziwieni są gdy w otrzymują receptę weterynaryjną na wykupienie dla pupila leków w aptece, w końcu przeważnie są one dostępne od ręki w gabinecie weterynaryjnym. Taka sytuacja może się jednak zdarzyć, gdy zwierzak potrzebuje silniejszych leków, które są np. robione na zamówienie lub dedykowane głównie dla ludzi. W końcu zwierzęta tak samo jak ludzie borykają się z problemami zdrowotnymi o podobnym podłożu, chociażby – bakteryjnym, grzybiczym czy wirusowym.

Przeczytaj również:  Ile kosztuje odrobaczenie psa u weterynarza?

Kiedy weterynarz może wystawić receptę weterynaryjną?

Warunki wystawiania recept weterynaryjnych wcale nie są takie oczywiste i proste do zrozumienia, a co ważne zostały one ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 maja 2003 r. Określa on m.in.:

  • oznakowanie, sposób i tryb wystawiania recept weterynaryjnych na produkty przeznaczone dla ludzi,
  • wzór recepty,
  • sposób zaopatrywania w drugi recept,
  • sposób kontroli wystawiania recept weterynaryjnych wraz z ich realizacją,
  • sposób kontroli stosowania danych produktów.

Najważniejszy wniosek, który wynika ze wspomnianego rozporządzenia, dotyczy możliwości wystawiania recept weterynaryjnych na produkty lecznicze przeznaczone do użytku przez ludzi, tylko w sytuacji gdy są one konieczne do zastosowania u zwierząt, a na rynku nie ma podobnych produktów dedykowanych zwierzętom.

Czy weterynarz może wypisać receptę dla człowieka?

Próbując znaleźć w wyszukiwarce internetowej odpowiedź na pytanie – czy weterynarz może wypisać receptę dla człowieka, możemy natknąć się na wiele intrygujących artykułów. Natomiast w większości przypadków ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź

Z przepisów prawa wynika, że istnieje możliwość wystawiania przez lekarzy weterynarii recept weterynaryjnych, ale tylko w przypadku stosowania przepisanych produktów przez właściciela zwierzęcia lub samą osobę wystawiające receptę, czyli właśnie weterynarza wykonującego praktykę lekarsko weterynaryjną. Aczkolwiek musisz pamiętać, że wystawianie recept podlega ściśle określonym zasadom np. tym dotyczącym przeciwdziałania narkomanii. Dlatego nie w każdej sytuacji dany lek może być przepisany – nad czym kontrolę sprawuje Inspekcja Farmaceutyczna oraz Inspekcja Weterynaryjna. W przypadku zdrowia nie warto eksperymentować dlatego jeżeli to Ty potrzebujesz konsultacji lekarskiej, powinieneś udać się do swojego lekarza rodzinnego, który odpowiednio zaplanuje proces leczenia i podejmie działania w celu ustalenia przyczyn dolegliwości. Weterynarza i jego recepty niech służą tym, co powinny, czyli zwierzętom, o które też powinieneś szczególnie zadbać – na przykład czy wiesz, ile kosztuje odrobaczenie psa u weterynarza albo czy weterynarz obcina pazury psu? Jeśli jesteś posiadaczem czworonoga, a nie znasz odpowiedzi na te pytania, to znak, że warto zainteresować się kilkoma kwestiami.