Czy światłowód jest szkodliwy?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Nowoczesne technologie z pewnością stają się coraz bardziej popularne i nawet ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Wiele rozwiązań okazuje się być wręcz niezbędnych. Światłowód to rozwiązanie, które przynosi niesamowitą prędkość Internetu i pewne łącze. Jednak część osób zastanawia się nad zależnościami między światłowodem a promieniowaniem elektromagnetycznym. Czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia?

Światłowód a promieniowanie elektromagnetyczne

Nowoczesne infrastruktury telekomunikacyjne pojawiają się w dużych miastach i wraz z nimi wyłaniają się pytania odnośnie bezpieczeństwa mieszkańców. Niekiedy obawiają się oni o ekspozycję na promieniowanie elektromagnetyczne. Nowe maszty antenowe telefonii komórkowej cieszą, ale jednak mogą budzić niepokój.

Bliższe poznanie światłowodów rozwiewa wątpliwości jeśli chodzi o to, czy wywołuje on promieniowanie elektromagnetyczne. Domowe światłowody to technologia GPON, czyli Gigabit Passive Optical Network. Ta pasywna sieć optyczna nie wykorzystuje żadnego dodatkowego urządzenia wymagającego zasilania między centralą a abonentem. To oznacza, że światłowód nie ma żadnego źródła promieniowania elektromagnetycznego. Można śmiało powiedzieć, że pod tym kątem światłowód jest bezpieczny.

Przeczytaj również:  Czym smarować twarz na mróz?

Promieniowanie laserowe w światłowodach – bezpieczne?

Sieci światłowodowe, które są dostępne w wielu domach wydzielają jedynie promieniowanie laserowe. To właśnie tylko ten rodzaj promieniowania tutaj spotykamy. Trzeba przyznać, że wiązka era może stanowić zagrożenie np. dla wzroku lub skóry, ale producenci światłowodów są zobligowani do podjęcia wszelkich działań, by minimalizować ryzyko jego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Technologia GPON wykorzystuje jedynie bezpieczne źródła w urządzeniach w racjonalnych warunkach pracy. Światłowody przechodzą szereg testów, dzięki którym można eliminować elementy, które mogłyby być szkodliwe dla człowieka. Jednak prawidłowe korzystanie ze światłowodu nikomu nie zagraża.

Instalacje światłowodowe są bezpieczne i nie ma co się ich bać. Odpowiedni fachowcy zamontują światłowód w domu i nie będzie trzeba już nic więcej z nim robić, co uchroni przed jakimkolwiek jego złym działaniem. Testy i badania naukowców uspokajają, że światłowód nie szkodzi zdrowiu. Firmy dokładają wszelkich starań, żeby do produkcji światłowodu podchodzić profesjonalnie i pamiętać o normach bezpieczeństwa. Jakiekolwiek nieprawidłowości w światłowodach są eliminowane.

Przeczytaj również:  Dekoracje z makramy