Czy sprzedawca ma obowiązek wydać resztę?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Na pewno każdy spotkał się niejednokrotnie z taką sytuacją, iż kasjerka w sklepie oznajmiła, że nie ma jak wydać reszty. Bardzo często dzisiaj mamy przy sobie tylko banknot stu złotowy i w sklepie może to stanowić problem. Jak najbardziej możemy się zastanawiać nad tym, czy sprzedawca ma obowiązek wydać resztę? Warto sprawdzić, kto powinien być przygotowany na taką nietypową sytuację.

Wydanie reszty w sklepie

Możemy się zastanawiać nad tym, czy idąc do sklepu to my musimy zadbać o to, by być w stanie rozliczyć się z kasjerką dokładną kwotą za zakupy. Czy jest to obowiązek pracowników sklepu? Eksperci oceniają, że żadna regulacja nie nakłada na sprzedawcę obowiązku posiadania środków służących wydawaniu reszty, wynika to raczej ze zwyczaju oraz pro-konsumenckiego podejścia do kupujących, sprzedawca powinien zagwarantować też możliwość innej formy uregulowania płatności. Teoretycznie brak możliwości wydania reszty kwoty w gotówce, może być podstawą do odmowy wydania towaru do czasu, aż klient nie wróci z dokładnie odliczoną kwotą.

Przeczytaj również:  Wysokie czoło i zakola – jaka fryzura męska?

Pod względem prawnym sytuacja wygląda tak, że to kasjer może powiedzieć, że towaru nie sprzeda, dopóki kupujący nie wróci z określoną kwotą. Z tego wynika, że to klient musi zadbać o to, by zapłacić za zakupy nawet w przypadku braku wydania reszty przez kasjera. Jednak kasjerzy bardzo rzadko upierają się przy tym swoim prawie, ponieważ skutkowało by to ciągłymi sprzeczkami przy kasach. Dla dobra klienta i opinii sklepu starają się znaleźć rozwiązanie z sytuacji. Bardzo często sklep przygotowuje także drobne pieniądze na rozpoczęcie pracy. Kasetka umieszczona przy kasach fiskalnych powinna być zasilana pieniędzmi przeznaczonymi specjalnie na wydawanie reszty.

Czy sprzedawca ma obowiązek wydać resztę?

Podsumowując sprzedawca ma prawo oczekiwać od swojego klienta dokładnej kwoty, jaką musi on zapłacić za swoje zakupy. Na pewno klient musi się liczyć z tym, że to do niego należy obowiązek zadbania o to, by spokojnie móc zapłacić za zakupy. Więc w przypadku prośby ze strony sprzedawcy, by rozmienić pieniądze i zapłacić konkretną kwotą będzie trzeba się do tego zastosować. Jednak nie ma co się martwić tym, że będziemy mieć problem w sklepie z opłaceniem zakupów. Często sprzedawcy nie będą się wykłócać o zapłacenie kwoty, tylko pomogą w rozmienieniu grubszych pieniędzy, odstępując w ten sposób od swoich praw na rzecz klienta i dobra sklepu.

Przeczytaj również:  Perfumy w ciąży – czy trzeba rezygnować?