Czy śmieci bio można wyrzucać w workach?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

Segregacja odpadów to bardzo ważny temat i warto dokładnie się do tego przykładać. Jak najbardziej dzięki temu mamy świadomość, że dbamy o środowisko i jeszcze raz przetwarzamy dane tworzywo. Część odpadów ulega także biodegradacji, czyli szybkiemu rozkładowi. Musimy oddzielnie segregować takie odpady. Powstaje więc dylemat, w jakich workach czy pojemnikach je wyrzucać. Jak to powinno wyglądać?

Czym są bioodpady?

Uda się każdemu odpowiednio segregować bioodpady i wyrzucać je w dobre miejsce, gdy będziemy mieć pewność, czym w ogóle one są. Segregacja takich odpadów powinna być przeprowadzana rzetelnie i skrupulatnie. Na pewno błędem byłoby, gdyby tutaj znajdowały się odpady, które nie powinny.

Bioodpady to przede wszystkim odpadki kuchenne z warzyw i owoców, czyli np. obierki. Zawsze takie się znajdą w kuchni po przygotowywaniu obiadu. Są to także resztki jedzenia, ale bez odpadów w postaci mięsa i kości. Do pojemnika na bioodpady wyrzucamy także trawę, liście drzew, gałęzie drzew i krzewów. Również drewno można tutaj wyrzucać, ale pod warunkiem, że nie jest one pokryte żadnym lakierem czy farbą. W pojemniku na bioodpady znajdą się także trociny, wióry czy kora drzew. Zdecydowanie tylko w pełni naturalne produkty mogą się znaleźć w śmieciach bio.

Przeczytaj również:  Czy celofan jest biodegradowalny?

Czy śmieci bio można wyrzucać w workach?

Kolejnym dylematem odnośnie odpadów bio jest kwestia, czy można wyrzucać je w workach. Ogólnie rzecz biorąc można, ale pod warunkiem, że ten worek będzie się do tego nadawał. Znajdziemy w sklepach specjalne worki biodegradowalne. Na pewno nie mogą to być worki plastikowe, wykonane z tworzyw sztucznych. Co ciekawe nawet nie każde worki papierowe będzie można zakwalifikować jako biodegradowalne.

Czym są w takim razie worki biodegradowalne? Wykonano je ze specjalnych materiałów organicznych, takich jak modyfikowana skrobia ziemniaczana czy kukurydziana. Dzięki temu rozkładają się one w około 45 dni. Na pewno jednak worki tego typu są droższe, ale chcąc dbać o środowisko i być ekologicznym warto się na to zdobyć.