Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (1)

O smogu mówi się co raz więcej i eksperci, wręcz o tym alarmują co chwilę. Nie tylko większe miasta są narażone na takie zagrożenie. Co raz częściej także w niewielkich miasteczkach można spotkać smog. Cały czas trwają poszukiwania rozwiązania, które pozwoli na ekologiczne ogrzewanie domów i napędzanie aut. Czy w takim razie palenie drewnem jest ekologiczne, czy także szkodzi środowisku?

Materiały opałowe a ich wpływ na środowisko

W celu stwierdzenia, czy palenie drewnem jest ekologiczne trzeba trochę przyjrzeć się temu surowcowi. Na pewno trzeba pamiętać, że najlepszymi cechami odznacza się drewno pochodzące z drzew liściastych. Dzięki dużej gęstości i niewielkiej ilości żywicy drewno z takich drzew dobrze się spala i nie wytwarza dużo dymu. Efektywne spalanie oznacza także korzystanie z drewna dębu, grabu, buku, klonu, jesionu, brzozy czy topoli. Drzewa owocowe także dobrze się spalają.

Przeczytaj również:  Zero waste — na czym polega i jak wprowadzić je w życie

Ekologiczne palenie w piecu – jak?

Piec to bardzo często środek, dzięki któremu możemy ogrzewać swój dom czy mieszkanie. Wtedy trzeba pomyśleć o tym, co spalać w takim piecu. Drewno jest sprawdzonym i pewnym surowcem. Teraz także dzięki nowoczesnym wkładom kominkowym można sprawnie ogrzewać dom. Palenie drewnem będzie ekologiczne, gdy kominki będą spełniały rygorystyczną normę BlmSchV2. Określa ona maksymalną emisję pyłów oraz dwutlenku węgla do atmosfery. Gdy korzystamy z takich kominków palenie drewnem będzie ekologiczne.

Jak właściwie palić drewnem?

Oprócz tego, że musimy wybrać odpowiednie drewno do palenia to jeszcze spore znaczenie ma także ułożenie drewna. Mówi się, że suchy opał powinien być ułożony naprzemiennie czyli prostopadle i równolegle od największego do najmniejszego. Warto na samej górze umieścić także niewielkie drewienka, które pozwolą nam rozpalić ogień. Nie należy spalać gazet, bo mogą one zawierać niebezpieczne metale ciężkie.

Przeczytaj również:  Czy celofan jest biodegradowalny?

W związku z tym, jeśli tylko postaramy się o to, by spalać dobre jakościowo drewno i będziemy mieć piec czy kominek spełniający najnowsze normy to spalanie drewna będzie ekologiczne. W ten sposób uda się walczyć ze smogiem i promować rozwiązanie, jakie są przyjazne środowisku.