Czy można zwracać leki do apteki?

8 lipca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (2)

W obecnych czasach bardzo często decydujemy się na zakupy online oraz stacjonarnie, a wynika to z wygody i możliwości dokonywania ewentualnych zwrotów. Jest to dla wielu osób niesamowity komfort, przez który nabywają większą ilość rzeczy niż w przypadku braku możliwości oddania produktu. Pomimo że mamy świadomość, że wszystkich artykułów nie zostawimy, to i tak wolimy o ich selekcji zdecydować na spokojnie w swoich czterech ścianach. Czy jednak ze wszystkimi produktami procedura zwrotu wygląda tak samo? Czy można zwracać leki do apteki? Przyjrzyjmy się temu tematowi z bliska.

Czy można oddać leki do apteki? Co mówią na przepisy?

Zapewne zastanawiasz się, czy dokonując zakupu wyrobów medycznych lub produktów leczniczych w aptece, masz takie samo prawo do ich zwrotu, jak w przypadku np. odzieży czy butów. Otóż tym razem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Apteka jest miejscem, w którym nabywamy leki, a więc świadczy ona usługi farmaceutyczne, mające na celu ochronę zdrowia publicznego. Z tego względu podlega ona Ustawie – Prawo Farmaceutyczne. Przepis, który dotyczy bezpośrednio zawarcia umowy kupna, brzmi następująco:

“Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi.

(Art. 96 ust. 7 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne)”

Zatem czy można zwracać leki do apteki? Niestety nie, ale istnieją od tego pewne wyjątki.

Czy można zwracać leki do apteki jeżeli posiadają one jakąś wadę?

Już wiesz, że zakup produktów farmaceutycznych musi być dobrze przemyślany, ponieważ po dokonaniu płatności nie będziesz mógł go zwrócić. Co jednak w sytuacji, gdy leki posiadają jakąś wadę? Czy w tym przypadku można dokonać zwrotu? Otóż tak i również jest to regulowane konkretnym przepisem, który wskazuje jasno, że produkty lecznicze lub wyroby medyczne, które posiadają wadę jakościową, można oddać do apteki. Dokładnie oznacza to, że jeśli niefortunnie trafi nam się produkt, który np.:

  • jest pokruszony;
  • ma brakujące elementy;
  • posiada nieodpowiedni kolor;
  • ma osad, którego nie powinien mieć;
  • jest zanieczyszczony.
Przeczytaj również:  Dlaczego spożywanie wody jest tak ważne i dlaczego może być wyzwaniem

Nie musimy go wyrzucać – wystarczy udać się do apteki, w której dokonaliśmy transakcji i pokazać wadliwy produkt wraz z dowodem jego zakupu.

Czy można zwracać leki do apteki gdy, nie o takie prosiliśmy?

Każdy człowiek popełnia błędy i ma prawo się pomylić, tak jest także w przypadku sprzedaży leków przez farmaceutów. W razie pomyłki nie musisz się martwić, po prostu skontaktuj się z osobą, która Cię obsługiwała i dokonaj zwrotu lub wymiany na właściwy produkt. Miej jednak na uwadze, że nie zawsze otrzymanie innego leku niż mieliśmy na recepcie, jest jednoznaczne z wystąpieniem pomyłki. Bardzo często farmaceuci proponują tzw. zamienniki, które mają to samo działanie i skład, ale są na przykład tańsze lub w ich aptece nie ma aktualnie na stanie przepisanego leku.

Sfałszowane produkty – co w takiej sytuacji? Czy można oddać leki do apteki?

Człowiek nieustannie jest narażony na wszelkiego rodzaju oszustwa czy owe zdarzają się również w aptekach? Nie wiadomo, ale nigdy nie mów nigdy, a w związku z tym, że ustawa przewiduje dokonanie zwrotu produktów leczniczych w przypadku ich sfałszowania, można domniemywać, że takie się zdarzają. Trudność w tym przypadku polega na tym, że bardzo ciężko jest rozróżnić lek oryginalny od podrobionego, dlatego te sytuacje reguluje najczęściej Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Przeczytaj również:  Jak wzmocnić kości?

Zwrot leków na receptę, a zwrot suplementów diety i kosmetyków – czy obowiązują inne przepisy?

Apteki są nie tylko miejscem, do którego udajemy się po wyroby medyczne, lecz także możemy w nich nabyć, chociażby suplementy diety i kosmetyki. Czy można zwracać leki do apteki? Już wiesz, że nie, ale czy pozostałych produktów również nie można? Warto podkreślić, że czynności związane z nabywania asortymentu nienależącego do wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych, reguluje Kodeks Cywilny. W związku z posiadanymi prawami konsumenta – farmaceuta nie ma obowiązku przyjęcia produktu z rąk klienta. Niewykluczone, że zwrot zostanie uznany, jednak jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy od dobrej woli sprzedawcy.

Jak wiadomo, zdrowie jest najważniejsze, dlatego warto posiadać, chociaż podstawowe informacje, chociażby o tym czy apteki są otwarte w niedziele oraz, czy można kupić kroplówkę w aptece. Im więcej wiemy, tym jesteśmy spokojniejsi, dlatego lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność.