Czy grzejniki można odliczyć od podatku?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Wiele osób korzysta dzisiaj z ulgi termomodernizacyjnej i w jej ramach uzyskują część zwrotu za zakup urządzeń takich jak na przykład pompy ciepła, panele fotowoltaiczne z osprzętem, także koszt ich montażu. Ciekawą kwestią jest także czy w ramach tego można odliczyć sobie także grzejniki. Regulują to przepisy, którym warto się przyjrzeć.

Odliczenie grzejników od podatku – możliwe?

Przepisy regulują, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć 53 000 złotych. Jednak nie zawsze da się skorzystać z całej kwoty i wtedy otrzymuje się mniejszą sumę. Na pewno podatnik może się ubiegać o odliczenie od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Trzeba jednak pamiętać, że możliwość takiego odliczania mają podatnicy, którzy opłacają podatek według skali podatkowej 19% i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Muszą być to właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy z własnego budżetu realizują przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Przeczytaj również:  Do kiedy można się rozliczyć z podatku?

Odliczenie grzejników od podatku – jak to zrobić?

Grzejniki można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wysokość wydatków, jakie mogą być brane pod uwagę ustala się na podstawie faktur konkretnego podatnika. Jednak na pewno nie wszystkie koszty są możliwe do odliczenia. Mowa tylko o tych, które podatnik poniósł z własnej kieszeni. Trzeba się liczyć z tym, że nie odliczymy od podatku wydatków które są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, a także są odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub też wskazane przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych.

Podejmując działania termomodernizacyjne warto wcześniej dowiedzieć się, jakie konkretnie przepisy będą nas dotyczyć i jakie mamy możliwości odliczyć konkretne środki. Zawsze wtedy będziemy mieć pewność, jaką kwotę możemy spokojnie zawrzeć w odliczeniu podtkowym.