Czy celofan jest biodegradowalny?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Dbanie o środowisko to cel wielu instytucji, ale też każdego człowieka z osobna. Można o to dbać właśnie, gdy się pamięta o odpowiedniej segregacji śmieci. Jak najbardziej warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują i wtedy będziemy mieć pewność, że robimy to w skuteczny sposób. Istnieje szczególna grupa śmieci – tzw. bio, które podlegają szybkiemu rozkładowi. Czy do tej grupy można zaliczyć popularny celofan?

Biodegradowalne śmieci – co to takiego?

Śmieci, które nazywamy bioodpadami to nic innego, jak organiczne odpady, które powstają w każdym gospodarstwie domowym z resztek jedzenia lub roślin. Łatwo ulegają one naturalnemu procesowi rozkładu czyli biodegradacji. Takie odpady można wykorzystać do produkcji kompostu, który zwiększa żyzność gleby lub biogazu, z którego następnie tworzy się energię.

Do pojemnika na bioodpady na pewno wyrzucamy części roślin, fusy z kawy i herbaty, owoce, skorupki jajek, słomę, siano i trociny, warzywa, zepsute przetwory owocowe/warzywne (także np. zepsuta zupa).

Przeczytaj również:  Czy śmieci bio można wyrzucać w workach?

Czym jest celofan?

Uda się ustalić, czy celofan można zaliczyć do bioodpadów, jeśli dowiemy się o nim trochę więcej. Także najprościej mówiąc jest to folia celulozowa, która nie została powleczona lakierem. Jej delikatna naturalna bariera pozwala na przenikanie tlenu. Składa się dlatego głównie z celulozy, wody i delikatnych substancji chemicznych, które są wchłaniane przez folię podczas jej produkcji. Często mówi się, że jest to tzw. przezroczysty papier.

Celofan a biodegradowalność

Gdzie należy wyrzucić celofan? Jak najbardziej można to zrobić do kompostownika. Opakowanie wykonane z folii celulozowej ulega rozkładowi w ciągu kilku tygodni i zamienia się w kompost. Woda po prostu odparuje, a substancje chemiczne także zmienią swoją postać. Jednak trzeba pamiętać, że taka folia jest biodegradowalna, jednak nie kompostowalna. Nie należy jej stosować jako kompost dla roślin. W ten sposób mogą wchłonąć w glebę i rośliny metale ciężkie. Jednak nie trzeba się bać celofanu, bo jest to delikatna folia, która ulega rozkładowi.