Czy apteki są otwarte w niedziele?

8 lipca 2022 0 Komentarzy

5/5 - (2)

Każdy z nas z pewnością chociaż raz w życiu miał sytuację, w której potrzebował czegoś z apteki, ale ta akurat była zamknięta. Nie stanowi to większego problemu w momencie gdy nasz stan zdrowia jest dobry, natomiast gdy coś się dzieje oczywiste jest, że najlepiej byłoby zadziałać niezwłocznie. Ostatnimi czasy głośno jest o zamykaniu się niektórych punktów i sklepów w niedziele, ponieważ odgórnie wprowadzony został zakaz handlu w tym dniu. Czy zatem apteki, których asortyment może uratować nam życie, także są nieczynne?

Czy apteki są otwarte w niedziele? Co warto wiedzieć na początek

Kilka słów wstępu, zanim wyjaśnimy sobie kwestie handlu oraz tego czy apteki są otwarte w niedziele. Zacznijmy od tego czym właściwie są apteki? Najprościej mówiąc, są to placówki, w których możemy nabyć wyroby medyczne oraz produkty lecznicze. Zatem udajemy się do nich najczęściej w momencie gdy borykamy się z infekcją, coś na boli lub potrzebujemy zrealizować receptę. Bardzo komfortowe jest, gdy apteka znajduje się w niedalekiej od nas lokalizacji w związku z tym, że sytuacje w życiu są różne i tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć dnia i godziny, w których wystąpi potrzeba udania się do niej. Z zapotrzebowania klientów wynika także ilość dostępnych w okolicy aptek, dzięki czemu nie tylko możemy zrobić zakupy, ale także porównać ceny i wybrać najdogodniejsze miejsce dla siebie.

Apteka, a niedziela wolna od handlu – co jest zamknięte?

W Polsce od 2020 roku wprowadzono zakaz handlu w niedziele. Dla wielu osób do dnia dzisiejszego decyzja ta jest niezrozumiała, natomiast zawsze i wszędzie jesteśmy w stanie znaleźć zwolenników i przeciwników tego typu działań. Pomimo że obowiązująca Ustawa, która zawiera informacje o zakazie podejmowania działań związanych z handlem w niedziele i święta, to jednocześnie przewiduje ona od tego kilkadziesiąt wyjątków.

Przeczytaj również:  Jak wzmocnić kości?

Niedziela wolna od handlu apteki – czy taka istnieje?

Skoro Ustawa określa jasne zasady związane z handlem w niedziele i święta, to jak sprawa ta wygląda w przypadku placówek medycznych? Czy apteki są otwarte w niedziele? Otóż tak i wynika to z jednego z artykułów Ustawy, który zawiera informacje o wcześniej wspomnianych wyjątkach, jakimi są właśnie m.in. apteki i punkty apteczne. Warto mieć na uwadze, że pomimo możliwości działania miejsca te w niedziele oraz święta, często mają zmienione godziny otwarcia oraz nie zawsze są czynne. Dlatego, zanim wsiądziesz do samochodu wpisz w wyszukiwarkę internetową “apteka niedziela” i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa, otwarta placówka.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego warto mieć na uwadze również fakt, że w związku z wysokimi temperaturami, które w okresie wakacyjnym nas niemalże nie opuszczają, zwiększa się ryzyko odwodnienia. Dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednią ilość płynów. I tu bardzo często nasuwa się pytanie – czy można kupić kroplówkę w aptece? Oczywiście, że tak jest to typ produktu, który z łatwością znajdziesz w każdej aptece, nawet w niedzielę.

Czy apteki są otwarte w niedziele ze względu na rodzaj sprzedawanego towaru?

Z pewnością dla wielu osób otwarte w niedziele apteki to bardzo dobra informacja, ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego akurat te placówki mogą wykonywać czynności związane z handlem? Pomyślmy przez chwilę czy apteki są otwarte w niedziele ze względu na rodzaj sprzedawanego towaru, branżę, a może terminy ważności produktów? Sprawa jest dość oczywista, apteki są otwarte z uwagi na możliwość wystąpienia nieocenionej potrzeby nabycia wyrobów medycznych lub produktów leczniczych, które mogą poprawić nasz stan zdrowia, a nawet uratować życie. Pomimo że wiele z nich zamyka się w godzinach popołudniowych, to coraz częściej możemy trafić do aptek działających nawet całą dobę. Dlatego jeżeli będziesz się źle czuć, nie bagatelizuj tego i nie odkładaj wizyty u lekarza na poniedziałek. W aptece także uzyskasz medyczną poradę, natomiast w razie znacznego pogorszenia stanu zdrowia warto od razu skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. 

Przeczytaj również:  Czy można kupić kroplówkę w aptece?

Wiedząc już, że zawsze bez względu na dzień tygodnia możesz udać się do apteki, warto zastanowić się co zrobić w sytuacji gdy zakupione produkty okażą się nietrafione bądź uszkodzone – czy można zwracać leki do apteki? Sprawa nie jest prosta – w większości przypadków nie jest to możliwe, ale i tym razem obowiązują od tego pewne wyjątki.