Czy alkohol jest zdrowy?

1 czerwca 2022 0 Komentarzy

Oceń

Alkohol to używka, po którą można bardzo łatwo sięgnąć. Bardzo często piwo czy wino staje się wręcz nieodłącznym elementem grilla czy spotkania z przyjaciółmi. Wręcz niekiedy alkohol okazuje się idealną opcją na prezent. Jaki wpływ ma alkohol na zdrowie? Istnieje wiele opinii w tej sprawie i warto się przyjrzeć temu, co mówią dane ale i specjaliści. Czy alkohol jest zdrowy?

Wpływ alkoholu na organizm

Na pewno nikt nie będzie czuł się oburzony słysząc, że można a nawet powinno się spożywać lampkę czerwonego wina dziennie. Pozwoli to na obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Trzeba jednak obserwować swój organizm, czy nie uzależnia się on i czy nie wymaga większych dawek. Regularne spożywanie alkoholu prowadzi do alkoholizmu, więc jest niebezpieczne dla niektórych. Niemniej jednak za dawkę bezpieczną uznaje się spożycie 2 kieliszków mocnego alkoholu (po 25 ml) = 1 piwa 0,6 l = 350 ml wina. Mówi się także, że powinno się zachować kilka dni odstępu między spożywaniem alkoholu.

Przeczytaj również:  Gdzie wyrzucać plastikowe zabawki?

Czy alkohol jest zdrowy?

Spożywanie alkoholu w znacznych ilościach na pewno nie będzie miało korzystnego wpływu na organizm. Ocenia się, że szkodliwość alkoholu przyczynia się do utraty zdrowia ludzi na całym świecie.

Alkohol etylowy jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ ma toksyczny wpływ na wątrobę. Dzieje się tak z uwagi na funkcję detoksykacyjną i posiadane zasoby enzymatyczne. To właśnie w wątrobie zachodzą główne przemiany alkoholu. Niekiedy występują jej nieprawidłowości i może to być alkoholowa choroba wątroby, która prowadzi do kolejnych etapów: stłuszczenie, zapalenie, zwłóknienie, marskość i nowotwór. Mówi się, że u 90% osób intensywnie pijących alkohol, wątroba reaguje na jego nadmierną podaż stłuszczeniem, u 40% zapaleniem, u 15-30% zwłóknieniem, a w ostateczności marskością.

Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje także zaburzenia układu sercowo-naczyniowego. Choć niewielkie dawki alkoholu mogą być korzystne to większe powodują chorobę wieńcową, nadciśnienie i niewydolność serca. Oprócz wątroby także trzustka może być obciążona zbytnim spożywaniem alkoholu. Jest ona podatna na przewlekłe lub ostre zapalenie. Ryzyko jej nowotworu może wynosić nawet 19%. Takie dane nie zachęcają do przesadzania z alkoholem.

Przeczytaj również:  Dlaczego warto pójść na szkolenie z makijażu? 5 zalet, które przybliżą Cię do podjęcia decyzji.

Według badań skutkiem nadużywania alkoholu mogą być również inne nowotwory jamy ustnej, przełyku, krtani, woreczka żółciowego, jelita grubego, piersi (u kobiet), prostaty, płuc. Ocenia się, że nawet małe ilości alkoholu (10-20 ml etanolu/dzień) mogą podnieść ryzyko nowotworów jamy ustnej, krtani, przełyku, piersi.