Alkohol a zdrowie
1 czerwca 2022 0 KomentarzyKażdy produkt, jaki spożywamy ma jakiś wpływ na cały organizm. Nie inaczej jest z alkoholem. Jego długotrwałe spożywanie ma niekorzystny wpływ na organizm. Bardzo często dzieje się tak poprzez obecny alkohol etylowy, który zwiększa ryzyko powstawania wielu chorób. W piwie czy alkoholu oczywiście znajdują się nie tylko składniki takie jak alkohol etylowy. Obecne są tutaj także inne dodatki, które mają różne działanie. Warto wiedzieć, jaki wpływ na organizm ma alkohol.
Jak alkohol działa na organizm?
Alkohol zdecydowanie może mieć różny wpływ na organizm. Jest to zależne od masy ciała, płci, współistniejących schorzeń, rodzaju alkoholu, zawartości alkoholu etylowego ( etanolu), sposobu spożywania napojów alkoholowych, czynników genetycznych, leków oaz palenia tytoniu. Jedna osoba może sobie pozwolić na spożycie większej ilości alkoholu a inna mniejszej. Toksyczne działanie alkoholu obserwuje się w przypadku kobiet. Jeśli spożywa się duże ilości alkoholu w krótkim czasie to na pewno nie można się dobrze czuć. Także gorący alkohol działa na organizm z większą siłą. Ocenia się, że ilość alkoholu, która nie jest szkodliwa dla zdrowych dorosłych to w przypadku kobiet 20-30g dziennie, a w przypadku mężczyzn 40g dziennie, co równe jest litrowi piwa, 2 kieliszkom wina o bądź też 120ml wódki. Warto także uważać na spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu z uwagi na fakt, że jest on kaloryczny i może sprzyjać przybieraniu na wadze.
Wpływ alkoholu na zdrowie
Spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu na pewno nie obędzie się bez niekorzystnego wpływu na zdrowie. Bardzo często prowadzi to do uszkodzenia wątroby, mózgu czy serca. Tak samo wino, piwo czy wódka szkodzą zdrowiu. To właśnie alkohol etylowy w głównej mierze jest odpowiedzialny za ten negatywny wpływ. Może on powodować nowotwory jamy ustnej, gardła, trzustki oraz jelita grubego, a także marskość wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki czy choroby neurodegeneracyjne. W przypadku kobiet w ciąży alkohol może wywoływać działanie teratogenne, którego objawami mogą być wady płodu oraz rozwój alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Osoby z wyższym ciśnieniem tętniczym powinny uważać na alkohol, ponieważ zwiększa on wartości ciśnienia. Oprócz tego alkohol obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku.
Chcąc zadbać o swoje zdrowie powinno się wziąć pod uwagę wpływ alkoholu. Spożywanie zbyt dużych jego ilości będzie z pewnością niekorzystne. Lepiej postawić na dawkowanie małych ilości alkoholu.